27 września młodzież opuściła Rimini i wyruszyła w kierunku południowych krańców Włoch. Uwieńczeniem ich długiej podróży był przyjazd do Ciro.
M.P.
27 września młodzież opuściła Rimini i wyruszyła w kierunku południowych krańców Włoch. Uwieńczeniem ich długiej podróży był przyjazd do Ciro.
M.P.
Z okazji tego święta nasi uczniowie i nauczyciele aktywnie włączyli się w tę akcję. Czytali głośno swoim uczniom, a uczniowie swoim kolegom i koleżankom. Inicjatorką uczczenia tego dnia była pani bibliotekarka. Do akcji włączyli się p. J. Pawluk, p. R. Dąbrowska, p. E. Sroka, p. A. Słupczyńska, p. B. Narolski. Podczas akcji czytano lektury tj: „Konrad Wallenrod”, A. Mickiewicza, „Zbrodnia i kara” F. Dostojewskiego , „Potop” H. Sienkiewicza, „Lalkę” B. Prusa i „Psalmy” oraz inną literaturę np. poruszającą problem nienawiści wśród nastolatków „Hate list” J. Brown, kryminał historyczny „Ciche wody” P.K. Adams (Patrycja Podrazik)oraz political fitcion R. Mroza „Afekt”.
W akcji wzięły udział klasy 3PLW,3pMR,2TM, 2 LW,1 LW, 1TMR, 1TW, 1LP,4TW, 3gTR.
Mamy nadzieję, że za rok w akcji weźmie udział większa ilość klas i nauczycieli. Serdecznie zapraszamy do wspólnego czytania.
M.B-T
Uczniowie z 2 klasy wojskowej OPW w składzie: Jessica S., Izabela F., Julia L., Michał K., Jakub T,. Eryk F. zajęli VI miejsce w „Bieg V Pętla taktyczna GROM” .
W dniu 24 września 2021 roku na terenie Ośródka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze odbył się „Bieg V Pętla taktyczna GROM” .
Bieg przeprowadzony został w formie zajęć patriotyczno-sportowych i polegał na rywalizacji dwudziestu sześcioosobowych drużyn (3. kobiety i 3. mężczyzn), których uczestnikami byli uczniowie klas mundurowych oraz członkowie organizacji paramilitarnych. W trakcie biegu, który odbywał się w trudnych warunkach terenowych, instruktorzy sprawdzili umiejętności uczestników z zakresu łączności, terenoznawstwa, szkolenia taktycznego i strzeleckiego, szkolenia medycznego z elementami TCCC oraz innych elementów wyszkolenia wojskowego.
Charakter wybranych zadań, z którymi podczas biegu mierzyli się jego uczestnicy, miał na celu upowszechnianie pamięci o ważnych wydarzeniach związanych z pamięcią narodową, kultywowaniem tradycji patriotycznych oraz wzroście poczucia tożsamości narodowej wśród młodzieży i identyfikacji z wojskiem, służbą wojskową oraz z tradycjami walk o wyzwolenie Ojczyzny.
Bieg został zorganizowany przez Fundację Niezapomniani w ramach realizacji zadania publicznego zleconego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
M.M.
B.N.
W Finlandii w wiosce Św. Mikołaja (Rovanieni), rozpoczęły się na dobre Mistrzostwa Europy juniorek i U23!
Klaudia Luterek wychowanka trenera Andrzeja Gawła wystąpiła w kat. 55 kg.
W rwaniu zaliczyła 70 kg, a w podrzucie 80.
Zwyciężyła reprezentantka Wielkiej Brytanii Fraer Morrow.
Klasyfikacja U23 kat. 55 kg
Fraer Morrow GBR 193 kg (85+108)
Rigaud Garance FRA 192 kg (86+106)
Catrin Jones GBR 186 kg (82+104)
...
8 m. Klaudia Luterek 150 kg (70+80)
Serdecznie gratulujemy
#EuropeanJuniorU23WeightliftingChampionshipsFinland Lubelskie #LubelskaUniaSportu #LZS ZAMOŚĆ #AgrosZamość #PZPC
A.G.
Kolejnym punktem na liście niedzielnej wycieczki uczestników projektu „Erasmus+” było Rimini. To miasto i gmina we Włoszech, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Rimini, nad Morzem Adriatyckim. Jest to jedno z najpopularniejszych miast turystyczno-wypoczynkowych nad północnym Adriatykiem. Największą atrakcją miasta jest stara dzielnicą San Giuliano, która jako jedyna zachowała swój dawny klimat i charakter zabudowy. W Rimini znajduje się także m.in. Muzeum Federico Felliniego oraz park rozrywki Fiabilandia, założony w 1965 roku.
Zespół d/s Promocji
Drugi dzień pobytu we Włoszech otwiera przed naszymi wycieczkowiczami kolejne włoskie widoki. W dniu 26 września na trasie uczestników projektu jest Ravenna. To miasto i gmina w północnych Włoszech w regionie Emilia-Romania. Miasto leży na równinie u zbiegu rzek Ronco i Montone, w odległości 10 km od Morza Adriatyckiego, z którym połączone jest żeglownym kanałem. Jest znaczącym ośrodek przetwórstwa ropy naftowej (rafineria) i gazu ziemnego. Słynie również z przemysłu metalowego, włókienniczego i spożywczego (gł. tłocznie oleju z oliwek). Znajduje się tu port handlowy, węzeł kolejowy i drogowy, ośrodek turystyczny (kąpielisko Marina di Ravenna) z licznymi zabytkami, muzeami, galerią malarstwa. Rawenna znana jest przede wszystkim jako ośrodek mozaikarstwa. Osiem zabytków Rawenny (mauzoleum Galli Placydii, baptysterium Ortodoksów, Sant’Apollinare Nuovo, baptysterium Arian, kaplica arcybiskupia, mauzoleum Teodoryka, San Vitale, Sant’Apollinare in Classe), określonych jako zabytki wczesnego chrześcijaństwa i mozaikarstwa, zostało wpisanych w 1996 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Młodzież ZSP Nr 5 wraz z opiekunami miała okazję zwiedzać miasto i podziwiać jego uroki.
Zespół d/s Promocji
W dniu 24 września 2021 r. młodzież Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 w Zamościu wraz z opiekunami: p. Maciejem K. i p. Małgorzatą D. wyruszyła w kierunku Włoch. Wyjazd był możliwy dzięki wymianie prowadzonej w ramach realizacji kolejnej edycji projektu Erasmus +. Obecny projekt "Telef-on, Telef-off" miał wskazać uczniom alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu, bez ciągłego korzystania z telefonu. Nasi uczniowie uczyli się szycia, szydełkowania oraz w ramach zajęć pozalekcyjnych doskonalili znajomość języka włoskiego.
Mamy już pierwszą relację z pobytu w Tarvisio we Włoszech. Pozdrawiamy wszystkich uczestników projektu, a szczególnie nasze internackie wychowanki: Julię B. i Agatę S. Czekamy na codzienne relacje z wyjazdu.
Zespół d/s Promocji
W dniu 24 września 2021 r. uczniowie klasy pierwszej Technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w wyciecze szkolnej do przedsiębiorstwa produkcyjnego SIPMOT Sp. z o.o.
SIPMOT Sp. z o.o. to firma produkcyjna specjalizująca się w produkcji maszyn rolniczych oraz podzespołów i części zamiennych do nich. Dzięki uprzejmości Pana Kierownika Tadeusza Dużyńskiego uczniowie otrzymali możliwość poznania działów produkcyjnych przedsiębiorstwa SIPMOT Sp. z o.o., na których wykonuje się wycinanie laserowe blach do maszyn rolniczych, spawanie, zgrzewanie, obróbkę skrawaniem, obróbkę plastyczną, malowanie proszkowe i natryskowe oraz montaż.
Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z procesem produkcji części i podzespołów do maszyn rolniczych.
Bartosz Narolski
Paweł Kozłowski
W dniu 24.09.2021 uczniowie klasy 3gAM wzięli udział w kongresie Młodych Matematyków zorganizowany przez Politechnikę Łódzką, PAN, Uniwersytet Łódzki. Całe wydarzenie odbyło się w formie zdalnej na platformie clickmeeting, uczniowie uczestniczyli w wykładach prowadzonych przez profesorów i doktorów tych uczelni. Tematyka wykładów była bardzo różnorodna : "Turystyka górska i matematyka: twierdzenie o górskiej przełęczy", Dzielenie z resztą i ułamki okresowe, Ubezpieczenia a dyskryminacja", "Geometria dźwięku". Prowadzący niejednokrotnie podkreślali, że nie znajomość matematyki w życiu codziennym szkodzi. Minikongres trwał 5 godz. i zakończył się konkursem dla wszystkich uczestników spotkania. Uczniowie klasy 3gAM wzięli udział w teście, który był podsumowaniem całego wydarzenia.
A.K.
Dnia 23.09.2021 r. panie Małgorzata Kułakowska i Monika Poździk w godzinach popołudniowych zorganizowały spotkanie dla uczniów klas pierwszych mieszkających w internacie. Tematem zajęć przygotowanych w ramach obchodzonego 26 września Dnia Języków Obcych było szkolnictwo w Niemczech. Wychowankowie obejrzeli prezentację multimedialną oraz wysłuchali ciekawostek na temat organizacji zajęć w szkole niemieckiej. Podczas spotkania młodzież zwróciła uwagę na podobieństwa i różnice w edukacji w Polsce i w Niemczech.
Wieczorek zakończył się prawdziwie po niemiecku, bo wychowankowie otrzymali Schultüte, czyli rożek ze słodyczami przygotowany przez wychowawczynie. Takie słodkie niespodzianki otrzymują zawsze w Niemczech uczniowie rozpoczynający naukę w pierwszej klasie.
Małgorzata Kułakowska
Monika Poździk
W dniu 22 września 2021 r. uczniowie klasy 2 i 3 Technikum rolniczego z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w wyciecze szkolnej do firmy Agromarket Jaryszki Oddział Zamość.
Agromarket Jaryszki to firma specjalizująca się w sprzedaży ciągników i maszyn rolniczych uznanych producentów z kraju i zagranicy. Dzięki uprzejmości Pana Dyrektora mgr Mirosława Beliny uczniowie Technikum rolniczego otrzymali możliwość zwiedzania placu wystawowego z pojazdami i maszynami rolniczymi.
Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z najnowszymi osiągnięciami w zakresie techniki rolniczej.
Opracowali:
Bartosz Narolski
Paweł Kozłowski
Jak co roku pierwsze klasy naszego liceum mundurowego miały okazję zapoznać się z naszą strzelnicą multimedialną. Wykorzystaliśmy tarcze statyczne jak i ruchome.
R.G.
Kształcenie praktyczne jest jedną z form przygotowania zawodowego młodzieży. Nauka jazdy prowadzona w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu jest również formą kształcenia praktycznego. W ramach praktycznej nauki zawodu uczniowie naszej szkoły mają możliwość podczas zajęć z Przygotowania do kierowania pojazdem samochodowym i Przepisów ruchu drogowego kategorii T wziąć udział w kursie na prawo jazdy kategorii B i T. Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu realizują kurs nauki jazdy pod opieką nauczycieli praktycznej nauki zawodu i instruktorów.
Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu nabył nowy ciągnik rolniczy oraz samochód osobowy, który służy już uczniom szkoły do praktycznej nauki jazdy. Kurs nauki jazdy kategorii B i T jest bezpłatny i prowadzony w ramach podstawy programowej.
Opracowali:
Monika Górna
Karol Matej
Bartosz Narolski
Jak co roku w trzeci weekend września przypada akcja sprzątania świata. W ramach tegorocznej już 28 edycji w dniu 20 września 2021 r. młodzież internacka pod opieką p. Agnieszki Piróg przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Sprzątnie Świata – Polska 2021” i posprzątała tereny wokół szkoły i internatu. Hasło kampanii brzmi: „Myślę, więc nie śmiecę”, a finał akcji przypadł w dniach 17-19 września 2021 r. „Sprzątanie świata – Polska” jest wspólną lekcją poszanowania środowiska, nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dorosłych. Akcja promuje ograniczenie wytwarzanych odpadów oraz ich właściwą segregację.
W Akcji „Sprzątanie świata – Polska” nie chodzi tylko o to, by sprzątać, ale także o to, by nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady. W internacie odbędę się więc dodatkowo pogadanki na w/w temat oraz zostanie przygotowana gazetka. Dziękujemy naszym dziewczętom
M.P.
Jak wiecie, zbieranie nakrętek pomaga chronić środowisko naturalne, bo plastikowe nakrętki przerabiane są w procesie recyklingu i mogą z nich powstać inne rzeczy m. in. wiadra, doniczki czy łopatki. Oprócz ochrony przyrody, możemy także pomóc osobom potrzebującym, ponieważ dochód ze zbiórki nakrętek jest przeznaczany na poczet finansowania rehabilitacji, czy zakupu sprzętu rehabilitacyjnego dla chorych dzieci. W tym roku Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 w Zamościu, Samorząd Uczniowski oraz szkolny internat włączy się w Akcję pomocy dla Marcelinki Lewickiej dziewczynki chorej na Zespół Retta.
Każda tona plastikowych nakrętek to dodatkowa szansa dla rodziców na uzyskanie funduszy, a to naprawdę bardzo dużo! Aby uzbierać tonę nakrętek, potrzeba ich prawie pół miliona! Dlatego tym bardziej zachęcamy Was do pomocy!
W dniu 15 września 2021 r. tato Marcelinki odebrał ze szkoły już pierwszą partię zebranych nakrętek. Kochani pełna mobilizacja.
Zespół d.s. Promocji
W dniu 17.09.2021 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu odbyła się lekcja otwarta, pod tytułem „Przyrządy meteorologiczne i zasady dokonywania pomiarów” zrealizowana w ramach Pracowni podstaw produkcji rolniczej. Lekcja otwarta została przeprowadzona w obecności nauczycieli przedmiotów zawodowych.
Celem lekcji było nabycie przez uczestników zajęć umiejętności praktycznych, polegających na rozpoznawaniu przyrządów meteorologicznych wykorzystywanych w rolnictwie oraz wykonaniu za ich pomocą pomiarów.
W czasie lekcji, uczniowie poznali budowę stacji meteorologicznej oraz przyrządy wchodzących w jej skład, skutkiem tego, poznali budowę i zasadę działania psychometru Augusta, termometru stacyjnego, dwóch termometrów ekstremalnych oraz higrografu. Dodatkowo, podczas zajęć, uczniowie poznali budowę i zasadę działania wiatromierza, barometru, termometru glebowego oraz deszczomierza Hellmanna.
BN
Włączmy się do akcji zbierania nakrętek na rehabilitację i leczenie Marceliny Lewickiej. Na szkolnych korytarzach pojawiły się pudełka, do których możecie je wrzucać. Niech to będzie Nasz wkład w pomoc potrzebującemu dziecku. Nakrętki możecie przynosić przez cały rok.
SU
W dniu 9 września 2021 r. naszym gościem w internacie była p. Małgorzata Demczuk - pedagog szkolny, która wraz z p. Moniką Poździk poprowadziła pogadankę o Alkoholowym Zespole Płodowym. Każdego roku 9 września obchodzony jest Światowy Dzień FAS. Święto ma na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w okresie ciąży, stąd symboliczna data - dziewiąty miesiąc, dziewiąty dzień, ponieważ okres ciąży trwa 9 miesięcy. FAS występuje w 10 % przypadkach zaburzeń rozwoju, które wiążą się ze spożywaniem alkoholu w czasie ciąży. Wychowanki internatu z klas pierwszych dowiedziały się, jakie są charakterystyczne symptomy i objawy tej choroby u dzieci i jak poważne uszkodzenia płodu powoduje picie alkoholu przez matki ciężarne. Ponadto w internacie przygotowano gazetkę profilaktyczną oraz zostanie wyemitowany film "Wieczne dziecko", w którym przedstawione są historie kobiet wychowujących dzieci z Alkoholowym Zespołem Płodowym.
Monika Poździk
Małgorzata Demczuk
Powered by aSc EduPage