EGZAMINY POPRAWKOWE
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/24
- 16
Ostatni dzień szkoły rozpoczął się częścią artystyczną przygotowaną przez uczniów naszej szkoły pod kierownictwem nauczycieli Pani Agnieszki Oseły i Pana Leszka Wróbla. Występ był wspaniały! Zdecydowanie mamy wielu uczniów z talentem artystycznym. Bardzo miło słuchało się przygotowanych piosenek oraz deklamacji.
Jak co roku wystąpił Pan Dyrektor Antoni Turzyniecki, który w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim za owocny rok szkolny. List od Lubelskiego Kuratora Oświaty przeczytała Pani Dyrektor Dorota Szewczuk. Następnie wypowiedziała się Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Katarzyna Kocęba oraz Pan mjr Marek Kuśmirczak z WCR Zamość.
Rozdane zostały również nagrody za wybitne wyniki w nauce, wzorową postawę uczniowską, za wyniki w konkursach, zawodach sportowych oraz za wyniki w szkoleniach wojskowych.
Na koniec wszystkich pożegnała również Przewodnicząca Samorządu Szkolnego uczennica Jessica Czerniak.
Życzymy naszym uczniom, nauczycielom i rodzicom udanych wakacji!
Zespół ds. Promocji
Zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
9.00 - uroczyste zakończenie - spotkanie w świetlicy szkolnej, wręczenie nagród i dyplomów
10.00 - spotkania klas z wychowawcami.
WIZYTA 1A W NASZEJ SZKOLE
- 1
17 czerwca 2024 naszą szkołę odwiedziła klasa 1A ze Szkoły Podstawowej Nr 7 w Zamościu wraz z nauczycielkami. Dzieciaki otrzymały bardzo ciekawą lekcję od p. Pawła Kozłowskiego nt. pszczół, połączoną z warsztatami robienia świeczek z wosku oraz degustacją miodu. Ponadto dzieciaki z p. Natalią Kraczek i p. Zuzanną Majdan zrobiły zakładki do książek z motywem pszczółek i kwiatów. Następnie grupa udała się do sali p. Małgorzaty Dziuby gdzie mogli zobaczyć na modelach, jak niektóre zwierzątka są zbudowane od wewnątrz. Kontynuując ten temat, udali się do p. Ewy Bekier- Jaworskiej, gdzie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z anatomii zwierząt, dowiedzenia się różnych ciekawostek, również o zawodzie weterynarza. Pani Ewa Sroka zaprosiła do swojej sali, aby pokazać makiety, jakie wykonali nasi uczniowie i opowiedziała im o alternatywnych źródłach energii i o Leonardo da Vinci- najbardziej wszechstronnym geniuszu w historii, znanym ze swoich osiągnięć jako artysta, wynalazca, naukowiec i filozof. Na koniec p. Olga Gontarz oraz p. Renata Terlecka oprowadziły po szkolnym ogrodzie oraz pokazały ziołowy ogródek. Podczas całej wycieczki towarzyszyły i pomagały uczennice klasy 2 TW Nikola i Mariola.
N. Kraczek
P. Kozłowski
Z. Majdan
Bezpieczne wakacje - pierwsza pomoc przedmedyczna
W dniu 17 czerwca 2024 r. w zielonej szkole odbyły się warsztaty w pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie przypomnieli sobie podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy, zasad postępowania podczas wypadku. W ramach zajęć praktycznych uczniowie ćwiczyli tamowanie krwotoku z rany ciętej, układanie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, podstawe zasady wykonywania RKO. Dziękujemy za udział uczniów w zajęciach i życzymy bezpiecznych wakacji.
M.L.
N.K.
Z.M.
Moja pasja – wszystkie zwierzęta duże i małe
Wiktoria Brodziak uczennica klasy 3TW od dziecka utrzymuje zwierzęta. Jaj największa pasją są konie sportowe, ale w swojej hodowli ma także psy rasy shih-tzu, kota rasy maine coon, szynszyle i gekony. Wielokrotnie jej zwierzaki brały udział w dniach otwartych szkoły (mini zoo, pokazy groomerskie, „koci szał”). Wiktoria nagrała także przebieg porodu klaczy, film ten służy jako pomoc dydaktyczna na zajęciach z rozrodu zwierząt. Życzymy dalszych sukcesów w hodowli i na zawodach sportowych.
Ewa Bekier-Jaworska
Wiktoria Brodziak
Nazywam się Wiktoria Brodziak jestem uczennicą kasy 3TW (technik weterynarii). Moją największą pasją od dziecka są konie i jeździectwo. Kocham oglądać zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody. Naukę jazdy zaczęłam w szkółce, ale gdy miałam 10 lat tato kupili dla mnie i siostry 2 klacze. Dzięki temu zaczęłam intensywniej trenować oraz poznawać ludzi ze świata jeździeckiego. W 2018 r. jako najmłodsza uczestniczka pojechałam na 6-cio dniowy raj do Gorajca. Wspominam go do dziś, wszyscy byli pod wrażeniem. Gdy miałam 13 lat powiększyliśmy stadninę kupując kolejne konie sportowe. Były to młode i „surowe” klacze więc dużo czasu i pracy zajęło mi ułożenie ich. Ale było warto. Na ostatnich zawodach, przed przerwą na wyźrebienie i odchów źrebaka, wygrałam na mojej klaczy I miejsce w klasie L, z czego jestem naprawdę dumna. Obecnie w naszej stadninie jest więcej koni. Mamy klacze do powożenia, klacze skokowe, źrebaczki oraz 2 klacze na emeryturze. Pasję dzielę z ojcem ponieważ mój tato również startuje w zawodach konnych.
W przyszłości planuję założyć własną stadninę koni sportowych i dalej brać udział w skokach przez przeszkody.
WYCIECZKA DO KRAKOWA - ŚLADAMI ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU DZIEŃ 2
- 20
Drugi dzień wycieczki dydaktycznej do Krakowa. Po nocy spędzonej w Schronisku Młodzieżowym PTSM “Oleandry” pod opieką nauczycielek Pani Olgi Gontarz i Renaty Terleckiej, i dobrym śniadanku, udaliśmy się do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Założony w 1783 roku Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego jest obecnie najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Powstały z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej jako zakład pomocniczy katedry chemii i historii naturalnej gromadzi dziś tysiące okazów roślin na powierzchni prawie 10 ha. Ogród odgrywa dużą rolę w rozwoju nauki, edukacji i kultury Krakowa jako miejsce badań, inspiracji artystycznych oraz "żywe muzeum" flory świata odwiedzane co roku przez tysiące osób. Ogród został wpisany do rejestru zabytków, jako cenny obiekt przyrody, pomnik historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury.
W ogrodzie botanicznym jest wiele okazałych i starych drzew. Najokazalszym drzewem jest tzw. "Dąb jagielloński" - dąb szypułkowy, którego wiek wynosi ok. 260 lat.
Jednogłośnie najfajniejsze okazały się szklarnie ogrodu, bardzo okazałe i pełne różnorodnych roślin między innymi mięsożernych, egzotycznych palm, kaktusów, storczyków czy roślin wodnych. Mogliśmy też zobaczyć na przykład jak rosną ananasy, cytryny, figi i granaty.
Kolejnym naszym przystankiem było Muzeum Archeologiczne, które znajduje się w samym centrum Krakowa. Plan był, żeby zobaczyć mumie, ale akurat teraz muzeum jest w remoncie i mumie zostały uziemione na dwa lata. Za to zobaczyliśmy jedną z wystaw poświęconą najdawniejszym dziejom regionu.
Ostatnim punktem programu, i jak się okazało najfajniejszym, było zobaczenie Parku i Kąpieliska Zakrzówek. Zakrzówek - dawna podkrakowska wieś, która z czasem przerodziła się w koszary twierdzy Kraków. Natomiast, taki jego kształt jaki znamy obecnie, to wynik funkcjonującego na Zakrzówku kamieniołomu wapienia, który zakończył swą wydobywczą działalność w 1990r. pozostawiając po sobie spuściznę stanowiącą dziś najbardziej atrakcyjny cel dla… nurków. Bo czy często na głębokości dochodzącej do 21m można odkrywać np. dużego fiata, autobus, furgonetkę, łodzie czy eksplorować dawną szatnię robotników?
Drugą częścią Zakrzówka jest tzw. mały zbiornik, który połączony jest z powyższym ok. 25m przesmykiem skalnym i stanowi zaciszną i niezwykle malowniczą enklawę. Tutaj błękitno-zielona tafla przejrzystej wody silnie kontrastuje z przepastnymi, jasnymi ścianami kamieniołomu – to właśnie wapieniowi zawdzięczamy taką jej barwę i krystaliczność. Od 2023 roku działa tutaj oficjalne miejskie kąpielisko, na które składają się pływające po tafli zalewu baseny – w sumie jest ich 5 a każdy z nich o różnej głębokości. Od takiego dla dzieciaków, gdzie woda sięga kolan po takie, gdzie mamy bagatela 4m głębokości! Każdy z nich został otoczony szerokim, drewnianym pomostem na którym można rozłożyć swój koc i wypoczywać w tym niezwykłym otoczeniu! W sezonie letnim kąpieliska strzegą ratownicy (w 2023 roku w godzinach 10:00-18:00 od 22 czerwca do 3 września, przez 7 dni w tygodniu). Poza basenami istnieje możliwość kąpieli na własną odpowiedzialność a ułatwiają to drabinki wyprowadzone z pomostów na główną taflę zalewu – należy jednak podkreślić, że jego średnia głębokość sięga 20m!
R.T.
Inkubacja jaj kurzych, czyli lekcja praktyczna z rozrodu
Jako element zajęć praktycznych z rozrodu zwierząt klasa 2TW miała możliwość obserwować proces inkubacji jaj kurzych. Uczniowie mogli zapoznać się z warunkami inkubacji, długością okresu lęgowego, a przede wszystkim etapami rozwoju zarodka kurzego, dzięki metodzie prześwietlania jaj. Inkubator użyty na zajęciach był w pełni zautomatyzowany- możliwość zadania temperatury, wilgotności (dozowanie wody dzięki zewnętrznej pompie), obrót jaj o 90⁰, w cyklach 1-godzinnych. Oprócz tego dowiedzieli się w jaki sposób selekcjonować jaj lęgowe, kiedy należy odrzucić te niezdatne dodalszej inkubacji, po co nowo wyklutym kurczętom żółtko i dlaczego nie należy ich wyjmować z komory klujnikowej tuż po wyjściu z jaja. Było to niecodziennie doświadczenie, które uczniowie na pewno zapamiętają.
M.K.
Konkurs interdyscyplinarny
W dniu 14 czerwca 2024 r. uczniowie klas 1LP, 1OPW, 1TM, 1TW, 1TWZ, 3TW, 3TM, 2 TA, 3TAZ i 4TAZ wzięli udział w konkursie interdyscyplinarnym na temat wiedzy o historii, Polsce, geografii i biologii. Konkurs miał charakter między przedmiotowy. Jego celem była popularyzacja wiedzy ogólnej uczniów oraz rozbudzanie ciekawości wśród uczniów. Cieszymy się, że konkurs cieszył się zainteresowaniem tak szerokiego grona kierunków kształcenia wśród uczniów naszej szkoły. Zapraszamy pozostałe osoby zainteresowane na kolejną edycję w przyszłym roku szkolnym.
A.B.
N.K.
M.L.
Wycieczka do Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Zagrodzie
- 9
Dnia 13.06.2024r. klasa 1TW (Technik weterynarii) była na wycieczce w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Zagrodzie. Przedstawiono nam prezentację na temat: Poprawa efektywności zarządzania stadem bydła mięsnego poprzez implementację inteligentnego, bezstresowego, zdalnego monitorowania zmian masy ciała bydła – CalmScale.
O działalności Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej opowiadał nam pan Adam Bojarski, prezes RSP Zagroda. Jest ona jednym z największych pracodawców w powiecie krasnostawskim. Spółdzielnia ma 1000 ha gruntów, z czego 820 ha to grunty orne, 100 ha stawów, a 50 ha - łąki i pastwiska. RSP Zagroda uprawia pszenicę, rzepak, żyto, jęczmień, zboża nasienne. W RSP jest hodowane bydło mięsne rasy Limousine, które mieliśmy możliwość oglądać w oborze, na wybiegach oraz na pastwiskach, jest ono sprzedawane dla hodowców krajowych, jak i eksportowane do do Grecji, Turcji, Włoch. Zwiedziliśmy ubojnię i masarnię, gdzie produkowane są wędliny i sprzedawane w sklepach w województwie lubelskim.
Wycieczka i zdobyte wiadomości bardzo się wszystkim podobały.
Opracowała
Dorota Sobczuk
"Obóz młodzieżowy klas mundurowych z elementami survivalu w Zwierzyńcu"
- 46
W dniach 13-14 czerwca uczniowie klasy 2 policyjnej oraz kl.2 wojskowej przeżyli przygodę w niezwykłej scenerii i poznali tajniki przetrwania w lesie oraz zdobyli umiejętności, które pomogą im w przyszłości.Uczniowie wzięli udział w warsztatach z leśnikiem oraz instruktorem survivalu, w pokazie odgłosów zwierząt leśnych, poznali zasady zachowania się w lesie, na wypadek np. spotkania się ze zwierzęciem itp.Nauczyli się sposobów rozpalania ogniska, budowania szałasów, uzdatniania wody, przygotowywania prostego posiłku. Dowiedzieli się także, jak skutecznie ukryć się przed wrogim okiem, budując schronienie.Mogli również poobserwować teren nocą za pomocą termowizji.Niestety plany ekstremalnej wyprawy nocnej do lasu pokrzyżowała nam ulewa.Był więc i czas na chillowanie w komfortowych domkach Ośrodka Wypoczynkowego "Rózin".Następnego dnia wyruszyliśmy na spływ kajakowy i w dobrych nastrojach powróciliśmy pociągiem do szkoły, w pełnym słońcu i z uśmiechami na twarzy:-)
Organizacja wycieczki i opieka nad uczniami: Pani Agnieszka Oseła oraz Pani Zuzanna Majdan
Wycieczka w góry
- 2
W dniach 10-12.06.2024r. odbyła się szkolna wycieczka w góry. Zwiedzanie rozpoczęło się od Sanktuarium na Krzeptówkach. Kolejnym punktem wycieczki była Gubałówka, na którą udaliśmy się kolejką. Niestety pogoda nas tego dnia nie rozpieszczała, ale choć przez chwilę mogliśmy podziwiać piękną panoramę Tatr. Następnie udaliśmy się na XIX- wieczny cmentarz na Pęksowym Brzyzku. gdzie znajdują się nagrobki znamienitych Polaków. Oczywiście nie mogło zabraknąć spaceru po Krupówkach. Młodzież miała okazję kupić pamiątki i spróbować lokalnych przysmaków (oscypków).Ostatnim punktem tego dnia było Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie.
Drugiego dnia wraz z przewodnikiem udaliśmy się do Doliny Kościeliskiej oraz Smoczej Jamy . Znowu mogliśmy podziwiać widoki, które były zjawiskowe i robiły na uczestnikach ogromne wrażenie. Wieczorem część grupy relaksowała się w termach w Bukowinie Tatrzańskiej. Dzień zakończyliśmy ogniskiem i dyskoteką.
Ostatniego dnia weszliśmy na górę Wdżar. Następnie zwiedziliśmy zamek w Niedzicy i odbył się rejsu po Jeziorze Czorsztyńskim. Znowu mogliśmy podziwiać piękne widoki, zamki w Czorsztynie i Niedzicy. Pełni wrażeń, zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu. Była to niezapomniana przygoda dla wszystkich miłośników górskich krajobrazów i przyrody.
Małgorzata Kułakowska
Dorota Szewczuk
Światowy Dzień Dziergania
8 czerwca obchodzony był Światowy Dzień Dziergania w miejscach publicznych. Uczniowie naszej szkoły w dniu 10 czerwca zorganizowali sobie dzierganie na świeżym powietrzu w zielonej szkole. Inicjatorem tej akcji była Pani Marta Lal i Pani Ewa Sroka. Podczas krótkich warsztatów uczniowie klasy 3TW i 3TAZ opanowali podstawowe techniki szydełkowania. Zajęcia z rękodzielnictwa spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem i zaangażowaniem ze strony młodzieży. Część młodych osób zadeklarowała chęć organizacji kolejnych warsztatów oraz dalszegondoskonalenja umiejętności szydełkowania. Zapraszamy wszystkie chętne osoby do nauki tej dziedziny rękodzielnictwa.
M.L.
E.S.
Warsztaty przyrodnicze na temat barwników roślinnych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 w Zamościu
- 9
10 czerwca 2024 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 w Zamościu odbyły się warsztaty przyrodnicze na temat barwników roślinnych, realizowane w ramach projektu "Ekopracowania - zielone serce szkoły". W warsztatach uczestniczyły dzieci z klasy 5 Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Zamościu.
Podczas warsztatów mali przyrodnicy mieli okazję samodzielnie wykonać chromatografię barwników roślinnych, a także poznać budowę liścia i komórki roślinnej. Kolejnym etapem była obserwacja barwników, chloroplastów oraz aparatów szparkowych w liściach tulipanowca, papryce i marchewce. Eksperymenty te pozwoliły dzieciom na praktyczne poznanie biologii roślin.
Nie zabrakło również odrobiny magii - dzieci miały okazję zaobserwować zmiany zabarwienia antocyjanów w zależności od pH środowiska oraz cieszyć się pokazem kolorowego wulkanu, który wzbudził entuzjazm zarówno małych, jak i dużych uczestników.
Dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 2 były pod opieką Pani Barbary Mazur. Wsparcie merytoryczne zapewniali uczniowie klasy 3TW, Zuzanna Sokołowska oraz Marcin Mnich, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą i pomagali młodszym kolegom i koleżankom w ich przyrodniczej przygodzie. Dokumentacją wydarzenia zajął się Jan Szala z klasy 2TW.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia, która dostępna jest na naszej stronie internetowej.
Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w to wydarzenie. Zapraszam do śledzenia naszych kolejnych inicjatyw i projektów!
Marta Lal
Wizyta w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu
W dniu 5 czerwca 2024 r klasa 4TRW (technik rolnik, technik weterynarii) odwiedziła Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu. W ramach wizyty pan Dariusz Kapitan przeprowadził z uczniami szkolenie, dotyczące korzystania z zasobów biblioteki z wykorzystaniem programu IBUK LIBRA oraz pokazał jak przechowuje się zasoby biblioteczne. Młodzież wysłuchała także przygotowanej dla nich lekcji pt. „ZOO im. Stefana Milera w Zamościu na tle innych ogrodów zoologicznych.” Podczas prowadzonych przez panią Elżbietę Olędzką zajęć nasi uczniowie mogli poznać historię zamojskiego zoo, sylwetkę jego założyciela, Stefana Milera oraz dane statystyczne dotyczące ogrodów zoologicznych w Polsce i na świecie. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie wystawy grafiki Roberta Gomułki pt.” Czasoprzestrzeń.”
Ewa Bekier-Jaworska
Rasowy konkurs – V edycja
W czerwcu uczniowie klas weterynaryjnych i rolniczych wzięli udział w V edycji szkolnego konkursu z rozpoznawania ras zwierząt. W tym roku tematem przewodnim były zwierzęta hodowlane wymienione w ustawie o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz.U.2021.36). Spośród wszystkich uczestników wyłoniono następujących zwycięzców:
I – miejsce – Amelia Jarmuł kl. 2TW
II – miejsce (ex aequo) Magdalena Trzcińska kl. 2TW, Andrzej Chwiejczak klasa 4TRW
III – miejsce (ex aequo) Natalia Złamańczuk kl. 2 TW, Dawid Pieczonka kl. 2 TW
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych edycjach.
Ewa Bekier-Jaworska
Magda Kozik
LEKCJA PRZYRODNICZA W "SPOŁECZNIAKU"
- 1
Kolejną lekcję przyrodniczą o ptakach, p. Magda Kozik i p. Natalia Kraczek przeprowadziły w klasie 2a w I Społecznej Szkole Podstawowej, a towarzyszyły im Amelia, Natalia i Magdalena z klasy 2 TW oraz samiec Loki gatunku myszołowiec towarzyski. Dzieciaki były bardzo aktywne na zajęciach, miały bardzo dużą wiedzę o ptakach, grzecznie słuchały i pieczołowicie wykonywały pracę plastyczną. W podziękowaniu otrzymaliśmy piękną laurkę oraz Ptasie Mleczko :)
N. Kraczek
M. Kozik
WIZYTA W HRUBIESZOWIE W 2 PUŁKU ROZPOZNAWCZYM
W dniu 03 czerwca 2024 r. w ramach Dnia Otwartego Koszar
grupa 28 kadetów Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. J. Piłsudskiego w Zamościu wraz z opiekunami odwiedziła jednostkę hrubieszowskich zwiadowców. Na przybyłych na wydarzenie uczniów klas oddziału przygotowania wojskowego czekały atrakcje
w postaci ściany wspinaczkowej i wieży spadochronowej, które to cieszyły się dużym zainteresowaniem. Chętni kadeci podjęli próbę wejścia na ścianę w dwóch stopniach trudności oczywiście z dużym powodzeniem i zadowoleniem z siebie. Kolejnym punktem była spadochroniarnia, gdzie instruktorzy skoków spadochronowych zapoznali kadetów z techniką składania spadochronu. Uczniowie naszej szkoły mogli także zapoznać się ze sprzętem bojowym m. in.: BWR, zasłużonym i wysłużonym BRDM oraz bronią strzelecką
a szczególności z karabinkami snajperskimi. Pokazy i prezentacje umiejętności zwiadowców zakończono wspólną wojskową grochówką, która po tylu atrakcjach smakowała wyśmienicie. Powrót do szkoły wypełniony był wspólnymi refleksjami z przeżytych chwil podczas wizyty u zwiadowców 2 Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie.
A.M.
OBÓZ KLAS MUNDUROWYCH W ZWIERZYŃCU
W dniach 27-29 maja 2024 r. w m. Zwierzyniec w oparciu o Ośrodek Wypoczynkowy „RÓŻIN” zorganizowano obóz rekreacyjny dla uczniów klas profilu wojskowego i policyjnego. W zgrupowaniu uczestniczyło ogółem 43 uczniów, w tym 24 uczniów klas policyjnych i 19 kadetów klas oddziału przygotowania wojskowego oraz czterech opiekunów i pomysłodawców przedsięwzięcia.
W pierwszym dniu zgrupowania poza sprawami organizacyjnymi (zapewnienie miejsc do noclegu, spraw związanych
z wyżywieniem oraz omówieniem zasad korzystania z obiektu pod względem bezpiecznego wypoczynku i rekreacji) od godziny 15.00 do 17.00 odbył się spływ kajakowy rzeką Wieprz, który cieszył się dużym zadowoleniem uczestników obozu. Pogoda sprzyjała integracji zespołu podczas kajakowej wyprawy.
Dzień drugi rozpoczął się wymarszem do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Obozowicze przeszli przez rezerwat „Bukowa Góra”, podziwiając jego krajobrazy. Na trasie mieli możliwość zobaczyć charakterystyczne kamienie – pomnik pamięci poległych leśników. Po wyjściu z terenu parku uczestnicy wyprawy przeszli do miejscowości Sochy, która w czasie II wojny światowej doświadczyła tragicznego losu - hitlerowcy dokonali pacyfikacji całej wsi, w wyniku której wymordowano około 180 mieszkańców, w tym dzieci, kobiety, starców i mężczyzn. Młodzież i opiekunowie oddali hołd pomordowanym zapalając znicz. Z miejscowości Sochy udali się nad staw Echo, gdzie z wieży widokowej podziwiali piękny krajobraz z konikami polskimi i czaplami w oddali. W drodze powrotnej w ramach krótkiego odpoczynku uczniowie ZSP Nr 5 zatrzymali się nad stawem, a następnie udali się do miejsca zgrupowania, wykorzystując po drodze chwilę na pyszne orzeźwiające lody. Po powrocie czekał na nich obiad, odpoczynek i czas na gry i zabawy oraz strzelanie z ASG pistoletu i wiatrówki na celność i skupienie. Wieczorem zorganizowano ognisko, przy którym pieczono kiełbaski i smakowano rarytasów p. Andrzeja G. w postaci pysznego gulaszu. Młodzież klas mundurowych uczestnicząca w obozie w ramach relaksu korzystała także z jacuzzi.
Dzień trzeci poświęcono na oddanie hołdu uczestnikom Powstania Styczniowego, którzy podjęli kolejny niepodległościowy zryw narodowowyzwoleńczy. Zapalono symboliczny znicz pod pomnikiem powstańców i chwilą skupienia uczczono śmierć poległych. Dodatkowo w tym dniu odbył się kilkukilometrowy marsz na Floriankę. Po powrocie dokonano rozliczenia z obozowiskiem tj. pozostawienie ośrodka w nienagannym porządku. O godzinie 13.30 cała grupa zadowolona z atrakcji i wypoczynku udała się do szkoły.
A.G.
A.M.
W.W.
Szycie tkanek – lekcja praktyczna
Codzienna praca Technika weterynarii oprócz wiedzy teoretycznej wymaga również odpowiednich zdolności manualnych. Jedną z nich jest umiejętność zszywania tkanek zwierzęcych - zarówno przy skaleczeniach, jak i po różnego rodzaju zabiegach. Dla klasy 4 TWR zorganizowano zajęcia z metod szycia. Do tego celu uczniom posłużyły zwykłe igły, nici i kawałek materiału. Do wypracowania techniki, w dalszej części zajęć, konieczne było ćwiczenie na świńskich nogach z wykorzystaniem igieł i nici chirurgicznych.
„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” Konfucjusz
Lekcje praktyczne, poparte wcześniej pozyskaną teorią, mocno zapadają w pamięci uczniów i na pewno pozwolą na wykorzystywanie zdobytej wiedzy w przyszłej pracy.
Opracowała Magda Kozik
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie