„Raz w roku Warszawa zatrzymuje się na chwilę, aby powstać na nowo,
tak jak przed laty Powstańcy Warszawscy
powstali do nierównej walki w obronie wolności.
Powstańmy razem i pokażmy, że pamiętamy.”
1 sierpnia 1944 r. to bardzo ważna data dla każdego Polaka. W 2024 roku obchodziliśmy 80. rocznicę Powstania Warszawskiego, które zostało upamiętnione nie tylko w stolicy, ale także w całym kraju, za granicą, jak również w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józef Piłsudskiego w Zamościu. W ramach realizowanego projektu edukacyjnego „Powstanie Warszawskie” uczniowie wzięli udział w różnych przedsięwzięciach organizowanych w Zamościu oraz przez nauczycieli ZSP Nr 5.
W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego o godzinie 17:00 – godzinie „W” młodzież uczestniczyła w ceremoniale wojskowym na Rynku Wielkim oraz odśpiewała hymn państwowy. Następnie o 17:15 na Rynku Wodnym wysłuchała koncertu „Z młodej piersi się wyrwało…”.
Kolejne inicjatywy realizowane były już w szkole. W ramach upamiętnienia Powstania Warszawskiego: p. Marzena Chwaleba, p. Małgorzata Demczuk, p. Joanna Pawluk oraz p. Monika Poździk – koordynatorzy projektu, zorganizowali m. in. konkurs plastyczno – literacki „Jeden dzień z życia Powstańca”. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu pracy pisemnej w postaci opisu jednego dnia z perspektywy uczestnika/uczestniczki powstania lub pracy plastycznej – wizji jednego dnia z perspektywy uczestnika/uczestniczki powstania. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy o przyczynach, przebiegu i skutkach powstania warszawskiego, losach powstańców oraz ludności cywilnej Warszawy, a także o tradycji polskich walk niepodległościowych.
Kolejnym działaniem było przeprowadzenie przez wychowawców klas, nauczycieli języka polskiego oraz historii i hit-u prelekcji dotyczących powstania z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych oraz prezentacji przygotowanych przez koordynatorów. Na dolnym korytarzu można było wysłuchać pieśni powstańczych oraz obejrzeć audiowizualne materiały (wywiady z bohaterami powstania oraz filmy tematyczne). Na pierwszym piętrze szkoły zaprezentowano gazetkę tematyczną poświęconą temu wydarzeniu. Młodzież w internacie obejrzała film „Miasto 44”w reżyserii Jana Komasy.
Zwycięzcy szkolnego konkursu o Powstaniu Warszawskim otrzymają nagrody i dyplomy.
Podsumowaniem projektu realizowanego w 1 okresie bieżącego roku szkolnego była wystawa prac pokonkursowych.
M.P.