• Technik weterynarii należy do grupy zawodów szczególnie poszukiwanych. W ostatnich latach pojawiają się nowe miejsca pracy dla technika weterynarii w usługach pielęgnacyjnych dla zwierząt czy długoterminowej rehabilitacji.

Technik weterynarii wykonuje czynności pomocnicze w zakresie:

- usług weterynaryjnych;

- realizacji zadań inspekcji weterynaryjnej;

- prowadzi chów, hodowlę i inseminację zwierząt.

Absolwent kończący szkolę w zawodzie technik weterynarii będzie przygotowany do wykonywania zadań w zakresie:

- prowadzenia chowu i hodowli zwierząt gospodarskich i towarzyszących oraz wykonywania zabiegów inseminacji wybranych gatunków zwierząt;

- wykonywania czynności pomocniczych z zakresu zapewniania bezpieczeństwa żywnościowego oraz czynności  pomocniczych w zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt;

- wykonywania czynności pomocniczych w trakcie prowadzenia badań przed ubojowych zwierząt oraz w poubojowym badaniu mięsa;

- prowadzenia i obsługi ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami).

Kwalifikacje:

ROL.11. Prowadzenie chowu i inseminacji zwierząt;
        ROL.12. Wykonywanie weterynaryjnych czynności pomocniczych.

Praktyka zawodowa, nauka jazdy i inne uprawnienia:

- liczba tygodni przeznaczonych na realizację praktyk zawodowych: 8 tygodni (280 godzin);

- miejsce realizacji praktyk zawodowych: gospodarstwa rolne prowadzące chów zwierząt gospodarskich, podmioty świadczące usługi z zakresu inseminacji bydła i świń, hodowle psów i kotów, schroniska i hotele dla zwierząt oraz zakłady lecznicze dla zwierząt, w tym gabinety weterynaryjne, przychodnie weterynaryjne, lecznice weterynaryjne, weterynaryjne laboratoria diagnostyczne, schroniska dla zwierząt oraz organy kontroli i nadzoru weterynaryjnego oraz inne podmioty stanowiące potencjalne miejsce zatrudnienia absolwentów szkół prowadzących kształcenie w zawodzie;

- nauka jazdy w zakresie kategorii B zgodnie z przepisami dotyczącymi kierujących pojazdami.

Przedmioty rozszerzone:
        - biologia
        - chemia

Przedmioty punktowane:

- język polski

- matematyka
        - biologia
        - chemia

Technik weterynarii znajdzie zatrudnienie jako pomocnicy lekarza weterynarii w:

- przychodniach i lecznicach dla zwierząt;
        - laboratoriach weterynaryjnych;
        - ogrodach zoologicznych, schroniskach;
        - fermach przemysłowych, zakładach hodowli i unasieniania zwierząt;
        - ubojniach zwierząt i innych zakładach przetwórstwa spożywczego;
        - organach Inspekcji Weterynaryjnej;
        - może również prowadzić własną działalność w ramach hodowli zwierząt, doradztwa hodowlanego czy usług inseminacyjnych.

Osoby przedsiębiorcze mogą otworzyć własną działalność gospodarczą np.: świadczenie usług w zakresie unasiennia zwierząt, korekcji racic, pielęgnacji kopyt, pielęgnacji zwierząt towarzyszących i inne.

TECHNIK_WETERYNARII.pdf

Rasowy konkurs – II edycja

W dniu 22 kwietnia uczniowie klas weterynaryjnych wzięli udział w II edycji szkolnego konkursu z rozpoznawania ras zwierząt. W tym roku tematem przewodnim były koty. Należało rozpoznać 26 ras kotów oraz prawidłowo je opisać zgodnie z wytycznymi FIFe - Międzynarodowej Federacji Felinologicznej. W związku z panującą pandemią i trwającym nauczaniem zdalnym konkurs odbył się na platformie TEAMS. Spośród 31 uczestników wyłoniono następujących zwycięzców:

I – miejsce – Kasandra Bartecka kl. 1TRW

II – miejsce (ex aequo) Małgorzata Ciurysek kl. 2pTW, Dominika Ziemińska kl. 2pTW, Marta Mużacz kl. 1TRW

III – miejsce Kornelia Galardziak kl. 2pTW

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję i życzę powodzenia w kolejnych edycjach. Dla uczestników i zwycięzców przygotowano liczne nagrody.

Opiekun merytoryczny konkursu

Dr inż. Ewa Bekier-Jaworska