Trzeciego i czwartego września 2024 r. kadeci klas: 4 LW, 3 OPW, 2 OPW (oddziały przygotowania wojskowego), 2 LP (klasa policyjna) oraz uczniowie klasy 4 TAZ (technik architektury krajobrazu i technik żywienia i usług gastronomicznych), 5 TM (technik mechanizacji rolnictwa) i 2 TAM (technik architektury krajobrazu i technik mechanizacji rolnictwa) Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 w Zamościu im. Józefa Piłsudskiego wcielili się w bohaterów „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Uczniowie w scenerii przyrody czytali z podziałem na role fragmenty dramatu trzynastej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania 2024. Szczególnie młodzi ludzi skupili się na akcie II („Wędrowiec”) oraz fragmentach aktu III („Spisek koronacyjny”).
Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W poprzednich latach czytano równie wielkie dzieła polskiej literatury, były to: „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogia” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, nowele polskie, „Balladyna” Juliusza Słowackiego, a w ubiegłym roku „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Juliusz Słowacki napisał „Kordiana” podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 r. w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.
W liście Prezydent RP Andrzej Duda napisał o „Kordianie” J. Słowackiego, że „ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze”.
Przesłanie Prezydenta RP poważnie potraktowali uczniowie naszej szkoły.
Tegoroczne Narodowe Czytanie 2024 to cenna lekcja historii, pokory i wartości życia. Ogólnopolska akcja powoduje, że młodzi ludzie mają okazję wspólnego spotkania z literaturą i docenienia umiejętności czytania.
Tekst utworu:
Juliusz Słowacki Kordian
Aneta Słupczyńska