W dniu 07.06.2023 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu odbyła się konferencja podsumowująca zakończony program Erasmus + zapobiegający fonoholizmowi wśród uczniów „TELL-ON CZY TELL OFF”.
W ramach prowadzonych działań w tym projekcie młodzież w czasie wolnym wykonywała robótki szydełkowe: maskotki, torebki, serwetki. Zajęcia z szycia na maszynie realizowane w ramach projektu przyczyniły sie do powstania wielu potrzebnych rzeczy: kocyków, poszewek na rogale i wiele różnych przytulanek, które trafiły na oddział neonatologii Szpitala Jana Pawła II w Zamościu.
Na konferencję przybyli zaproszeni goście, partnerzy projektu z III Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu, pan Antoni Szostek-dyrektor szkoły, pani Katarzyna Kozik-koordynator projektu w III LO i pedagog szkolny pan Adam Magryta. Wraz z nimi zaproszeni uczniowie Nadia Tarajko i Bernard Waleczko. Konferencję otworzył dyrektor ZSP Nr 5 pan Antoni Turzyniecki, witając gości z włoskich szkół, głos zabrał też dyrektor III LO pan Antoni Szostek.
Pierwszy wykład Fonoholizm czy pasja? Z czego wynika nadmierne korzystanie z telefonów komórkowych przez dzieci i młodzież? ” prezentowała pani Marta Mamełka, pedagog specjalny, następnie pani Małgorzata Demczuk, pedagog szkolny przedstawiła wyniki badań- Fonoholizm – skala zjawiska wśród polskich nastolatków, przedstawienie wyników badań własnych wśród młodzieży ZSP Nr 5.
Uczennica III LO Nadia Tarajko omówiła w języku włoskim problematykę fonoholizmu wśród młodzieży.
Dyrekcja i młodzież ze szkoły w Ciro również dyskutowała w zakresie tej tematyki omawiając wyniki własnych badań prowadzonych w szkole.
Konferencję zakończył pokaz zdjęć z wyjazdu do szkoły w Ciro we Włoszech. Była to miła okazja do wspomnień i rozmów online z rówieśnikami z Włoch, których nasza młodzież miała okazję poznać i nawiązać niezapomniane znajomości.
M.D.