W dniach 27-29 maja 2024 r. w m. Zwierzyniec w oparciu o Ośrodek Wypoczynkowy „RÓŻIN” zorganizowano obóz rekreacyjny dla uczniów klas profilu wojskowego i policyjnego. W zgrupowaniu uczestniczyło ogółem 43 uczniów, w tym 24 uczniów klas policyjnych i 19 kadetów klas oddziału przygotowania wojskowego oraz czterech opiekunów i pomysłodawców przedsięwzięcia.
W pierwszym dniu zgrupowania poza sprawami organizacyjnymi (zapewnienie miejsc do noclegu, spraw związanych
z wyżywieniem oraz omówieniem zasad korzystania z obiektu pod względem bezpiecznego wypoczynku i rekreacji) od godziny 15.00 do 17.00 odbył się spływ kajakowy rzeką Wieprz, który cieszył się dużym zadowoleniem uczestników obozu. Pogoda sprzyjała integracji zespołu podczas kajakowej wyprawy.
Dzień drugi rozpoczął się wymarszem do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Obozowicze przeszli przez rezerwat „Bukowa Góra”, podziwiając jego krajobrazy. Na trasie mieli możliwość zobaczyć charakterystyczne kamienie – pomnik pamięci poległych leśników. Po wyjściu z terenu parku uczestnicy wyprawy przeszli do miejscowości Sochy, która w czasie II wojny światowej doświadczyła tragicznego losu - hitlerowcy dokonali pacyfikacji całej wsi, w wyniku której wymordowano około 180 mieszkańców, w tym dzieci, kobiety, starców i mężczyzn. Młodzież i opiekunowie oddali hołd pomordowanym zapalając znicz. Z miejscowości Sochy udali się nad staw Echo, gdzie z wieży widokowej podziwiali piękny krajobraz z konikami polskimi i czaplami w oddali. W drodze powrotnej w ramach krótkiego odpoczynku uczniowie ZSP Nr 5 zatrzymali się nad stawem, a następnie udali się do miejsca zgrupowania, wykorzystując po drodze chwilę na pyszne orzeźwiające lody. Po powrocie czekał na nich obiad, odpoczynek i czas na gry i zabawy oraz strzelanie z ASG pistoletu i wiatrówki na celność i skupienie. Wieczorem zorganizowano ognisko, przy którym pieczono kiełbaski i smakowano rarytasów p. Andrzeja G. w postaci pysznego gulaszu. Młodzież klas mundurowych uczestnicząca w obozie w ramach relaksu korzystała także z jacuzzi.
Dzień trzeci poświęcono na oddanie hołdu uczestnikom Powstania Styczniowego, którzy podjęli kolejny niepodległościowy zryw narodowowyzwoleńczy. Zapalono symboliczny znicz pod pomnikiem powstańców i chwilą skupienia uczczono śmierć poległych. Dodatkowo w tym dniu odbył się kilkukilometrowy marsz na Floriankę. Po powrocie dokonano rozliczenia z obozowiskiem tj. pozostawienie ośrodka w nienagannym porządku. O godzinie 13.30 cała grupa zadowolona z atrakcji i wypoczynku udała się do szkoły.
A.G.
A.M.
W.W.