10 października 2024 roku społeczność naszej szkoły obchodziła Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
Głównym celem tego wydarzenia jest promocja zdrowia psychicznego oraz psychoedukacja na temat nawyków wspomagających dobrostan psychiczny. W ramach podjętych działań w szkole pojawiła się gazetka informacyjna wraz z plakatami, na którym uczniowie zamieszczali własne pomysły dotyczące dbania o zdrowie psychiczne. Ponadto szkolni specjaliści Pedagodzy i pani Psycholog prowadziły w klasach warsztaty edukacyjne z zakresu wzmacniania zdrowia psychicznego. Uczniom rozdane zostały naklejki z cytatami motywującymi jak i ulotki, gdzie szukać pomocy w trudnych życiowo sytuacjach i kryzysach.
ZDROWIE PSYCHICZNE - definiowane jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako „pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka”.
Warto zwrócić uwagę, ze zdrowie psychiczne nie jest jednoznaczne z brakiem choroby psychicznej. W życiu każdego człowieka przychodzą trudniejsze momenty, kiedy jest “ciężko na duchu”. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na gorsze samopoczucie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na m.in takie objawy jak obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk. Są to nieuniknione stany, jednakże dobrze jest nie lekceważyć ich, gdyż utrzymujące się dłużej tego typu objawy mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób psychicznych. Zaburzenia zdrowia psychicznego są coraz poważniejszym zagrożeniem na całym świecie.
Jak dbać o zdrowie psychiczne?
Nasz mózg wraz z resztą organizmu pracują, wykorzystując każdego dnia ograniczone zasoby. Codzienna regeneracja przez odpoczynek bierny oraz czynny pozwala na utrzymanie równowagi fizycznej jak i psychicznej. Zadbaj także o to, aby dostarczać Twojemu organizmowi odpowiednią ilość snu.
- Uprawiaj aktywność fizyczną.
Sport - samo zdrowie! Wystarczy nawet mała dawka aktywności fizycznej, aby poczuć się lepiej. W ten sposób dotlenia się mózg, a wraz z wydzielanym potem ciało pozbywa się szkodliwych toksyn. Ponadto, istnieją twarde, naukowe dowody na to, że wysiłek fizyczny zapewnia lepszą pracę umysłu.
Właściwe odżywienie jest fundamentem wszystkich naszych działań, to nasza podstawowa potrzeba. Ciało potrzebuje składników odżywczych do właściwego funkcjonowania. Prawidłowe odżywianie pozwala na osiągnięcie pełni potencjału intelektualnego, rozwoju umysłowego czy po prostu zdrowia i dobrego samopoczucia. Ponadto, pożywienie oddziałuje na nasz umysł, wpływając na procesy chemiczne zachodzące w naszym organizmie.
Emocjonalność to bardzo ważny aspekt w życiu każdego człowieka. Każdemu z nas towarzyszą w różnych sytuacjach dnia codziennego rozmaite uczucia i emocje, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Ucz się rozpoznawania, nazywania i wyrażania własnych emocji – a tym samym wzbogacisz swoją wiedzę na temat samego siebie.
- Dbaj o kontakt z przyjaciółmi.
Przyjaciele są istotną częścią naszego życia. Począwszy od tego, że możemy dzielić się z nimi naszymi problemami, po chwile niekontrolowanego śmiechu a czasami i łez przy dzieleniu się naszymi życiowymi wydarzeniami. Ponadto, dobrzy przyjaciele chętnie udzielą nam pomocy, gdy jej potrzebujemy, a także wesprą nas w gorszych chwilach, kiedy brakuje nam uśmiechu.
Kiedy i do kogo zwrócić się o pomoc?
Dbanie o zdrowie psychiczne to również zwrócenie się po pomoc, gdy nasze próby oraz strategie radzenia sobie w sytuacjach trudnych nie przyniosły oczekiwanych efektów. W szkole możesz skorzystać z pomocy pedagogów i psychologa szkolnego, wychowawcy klasy oraz innych nauczycieli jak również Dyrekcji Szkoły.
Poza szkołą otrzymasz odpowiednią pomoc dzwoniąc pod numer:
116 111
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Pamiętaj!
Twoje zdrowie psychiczne jest bardzo ważne! Nie bój się poprosić o pomoc swoich bliskich, czy inne osoby dorosłe, które darzysz zaufaniem. Bądź także uważny/a na osoby w Twoim otoczeniu. Może to właśnie one potrzebują Twojej pomocy?
Opracowała Małgorzata Demczuk