Drugi dzień wycieczki dydaktycznej do Krakowa. Po nocy spędzonej w Schronisku Młodzieżowym PTSM “Oleandry” pod opieką nauczycielek Pani Olgi Gontarz i Renaty Terleckiej, i dobrym śniadanku, udaliśmy się do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Założony w 1783 roku Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego jest obecnie najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Powstały z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej jako zakład pomocniczy katedry chemii i historii naturalnej gromadzi dziś tysiące okazów roślin na powierzchni prawie 10 ha. Ogród odgrywa dużą rolę w rozwoju nauki, edukacji i kultury Krakowa jako miejsce badań, inspiracji artystycznych oraz "żywe muzeum" flory świata odwiedzane co roku przez tysiące osób. Ogród został wpisany do rejestru zabytków, jako cenny obiekt przyrody, pomnik historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury.
W ogrodzie botanicznym jest wiele okazałych i starych drzew. Najokazalszym drzewem jest tzw. "Dąb jagielloński" - dąb szypułkowy, którego wiek wynosi ok. 260 lat.
Jednogłośnie najfajniejsze okazały się szklarnie ogrodu, bardzo okazałe i pełne różnorodnych roślin między innymi mięsożernych, egzotycznych palm, kaktusów, storczyków czy roślin wodnych. Mogliśmy też zobaczyć na przykład jak rosną ananasy, cytryny, figi i granaty.
Kolejnym naszym przystankiem było Muzeum Archeologiczne, które znajduje się w samym centrum Krakowa. Plan był, żeby zobaczyć mumie, ale akurat teraz muzeum jest w remoncie i mumie zostały uziemione na dwa lata. Za to zobaczyliśmy jedną z wystaw poświęconą najdawniejszym dziejom regionu.
Ostatnim punktem programu, i jak się okazało najfajniejszym, było zobaczenie Parku i Kąpieliska Zakrzówek. Zakrzówek - dawna podkrakowska wieś, która z czasem przerodziła się w koszary twierdzy Kraków. Natomiast, taki jego kształt jaki znamy obecnie, to wynik funkcjonującego na Zakrzówku kamieniołomu wapienia, który zakończył swą wydobywczą działalność w 1990r. pozostawiając po sobie spuściznę stanowiącą dziś najbardziej atrakcyjny cel dla… nurków. Bo czy często na głębokości dochodzącej do 21m można odkrywać np. dużego fiata, autobus, furgonetkę, łodzie czy eksplorować dawną szatnię robotników?
Drugą częścią Zakrzówka jest tzw. mały zbiornik, który połączony jest z powyższym ok. 25m przesmykiem skalnym i stanowi zaciszną i niezwykle malowniczą enklawę. Tutaj błękitno-zielona tafla przejrzystej wody silnie kontrastuje z przepastnymi, jasnymi ścianami kamieniołomu – to właśnie wapieniowi zawdzięczamy taką jej barwę i krystaliczność. Od 2023 roku działa tutaj oficjalne miejskie kąpielisko, na które składają się pływające po tafli zalewu baseny – w sumie jest ich 5 a każdy z nich o różnej głębokości. Od takiego dla dzieciaków, gdzie woda sięga kolan po takie, gdzie mamy bagatela 4m głębokości! Każdy z nich został otoczony szerokim, drewnianym pomostem na którym można rozłożyć swój koc i wypoczywać w tym niezwykłym otoczeniu! W sezonie letnim kąpieliska strzegą ratownicy (w 2023 roku w godzinach 10:00-18:00 od 22 czerwca do 3 września, przez 7 dni w tygodniu). Poza basenami istnieje możliwość kąpieli na własną odpowiedzialność a ułatwiają to drabinki wyprowadzone z pomostów na główną taflę zalewu – należy jednak podkreślić, że jego średnia głębokość sięga 20m!
R.T.