W dniach 27.03.-05.04.2025r. młodzież Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu wraz z opiekunami: p. Moniką Poździk i p. Marzeną Chwalebą uczestniczyła w wyjeździe do Włoch w ramach programu Erasmus+. Celem projektu było doskonalenie kompetencji językowych, poszerzanie wiedzy z zakresu historii i kultury krajów Unii Europejskiej oraz zwiększanie możliwości rozwoju osobistego.
Grupa projektowa została zakwaterowana w Park Hotel Kurssal w Misano Adriatico.
SOBOTA 29.03.2019 r.
W tym dniu wyruszyliśmy na pieszą wędrówkę do Gradary – niewielkiej miejscowości w środkowych Włoszech, położonej w pobliżu miasta portowego Cattolica. Główną atrakcją turystyczną Gradary jest otoczony murami monumentalny średniowieczny zamek obronny (Castello di Gradara) usytuowany na malowniczym wzniesieniu. Został on zbudowany w XII wieku i jest jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych fortyfikacji we Włoszech. Pierwsze wzmianki o właścicielach zamku związane są z rodziną Malatesta. Historia dotycząca przedstawicieli tego rodu została wspomniana przez Dantego Alighieri w „Boskiej Komedii”. Obecnie w murach warowni ma swoją siedzibę Muzeum Historyczne, w którym obejrzeć można m.in. bogatą kolekcję pamiątek związanych z zamkiem, rekonstrukcje strojów z epoki, narzędzia tortur czy maszyny oblężnicze.
Piękna słoneczna pogoda sprzyjała poznaniu włoskiej historii, przyrody i podziwianiu pięknej architektury Gradary oraz miejscowości leżących na trasie wycieczki.
NIEDZIELA 30.04.2025 r.
Kolejnego dnia odwiedziliśmy San Marino. To najstarsza, istniejąca nadal republika świata. Za symboliczny początek współcześnie istniejącej państwowości San Marino uznawane jest założenie przez świętego Maryna w roku 301 n.e. wspólnoty religijnej na szczycie Monte Titano, gdzie wedle legend miał się on skryć przed ówczesnymi prześladowcami chrześcijan.
W San Marino zachowały się średniowieczne zabudowania oraz fortyfikacje z licznymi bramami i basztami. Powyżej grodu, na trzech wierzchołkach góry Titano, zbudowane zostały zamki obronne połączone murami. Największym z nich jest twierdza La Rocca o Guaita.
Mieliśmy również możliwość przejazdu kolejką linową, podziwiania wybrzeża Adriatyku z tarasu widokowego oraz poczucia niezwykłej atmosfery tego urokliwego miejsca.
PONIEDZIAŁEK 31.03.2025 r.
To pierwszy dzień poznawania włoskiej szkoły. Pojechaliśmy do znajdującego się w Riccione, Istituto Professionale di Stato Servizi per l’ Enogastronomia e l’Ospitalità Alberghiera “S.Savioli”, gdzie odbyły się zajęcia projektowe Erasmus+ we współpracy z tą palcówką. Szkoła kształci uczniów w kilku zawodach, m. in.: gastronomicznych tj. cukiernik, kelner, barman, kucharz, jak również hotelarz/recepcjonista. Profesjonalne zaplecze praktyczne i wyposażenie pracowni wywarło na nas ogromne wrażenie, a przyjazna atmosfera sprzyjała integracji z włoską młodzieżą. Nasi uczniowie mieli możliwość zobaczyć jak przygotowuje się ciasto na pizzę, riavioli, tortellini, lasagne, spaghetti, czekoladowe jajka wielkanocne oraz różne słodkości. Prezentacja oferty tej szkoły była ciekawym doświadczeniem zwłaszcza dla młodzieży kształcącej w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.
Po zajęciach projektowych mieliśmy czas na spacer po miejscowym parku, zwiedzanie Riccione oraz poznawanie smaków specjałów włoskiej kuchni: pizzy, foccaci z oliwkami, zupy rybnej czy tagliatelle z pesto.
WTOREK 01.04.2025 r.
W ramach projektu Erasmus+ zapoznaliśmy się ze szkołę Istituto Tecnico Garibaldi-Da Vinci w Cesenie. Szkoła specjalizuje się w kierunkach rolniczych, co dało duże możliwości naszym uczniom na poznanie systemu nauczania oraz zapoznania z technologiami stosowanymi w szkole przy uprawie winogronu i produkcji wina, uprawie brzoskwiń, warzyw, ziół, czy produkcji dżemów.
Przedstawiciele włoskiej młodzieży wraz z nauczycielami oprowadzili nas po terenie gospodarstwa szkolnego. Nasi uczniowie, według włoskiej receptury, przygotowywali sól ziołową oraz zasiali bazylię. Mogli także w szkolnym sklepiku zakupić lokalne produkty wyprodukowane przez młodzież pod okiem nauczycieli przedmiotów zawodowych.
W Cesenie zwiedziliśmy także Zamek Malatestów, Plac Ludowy/rynek (Piazza del Poloplo), Fontannę Masini oraz bibliotekę – The Malatestiana Library- założoną ponad sześćset lat temu i nie zmienioną do dziś. Obiekt w 2005 r został wpisany na listę Unesco w ramach projektu „Pamięć Świata”. W XV-wiecznej sali biblioteki , w jedenastu wnękach znajduje się 58 ław do lektury (zwanych pluteo) oraz przechowuje się 340 bezcennych manuskryptów, bogato zdobionych drobnymi miniaturami. Naprzeciw Biblioteki Malatestiana znajduje się Biblioteka Piusa, dar miasta dla papieża Piusa VIII.
ŚRODA 02.04.2025 r.
W tym dniu pojechaliśmy na zajęcia terenowe do Bolonii – stolicy regionu Emilia-Romania. To jedno z największych miast włoskich, swoją sławę zawdzięcza najstarszemu w Europie Uniwersytetowi, założonemu w 1088 r. Zwiedziliśmy Rynek Wielki (Piazza Maggiore) z Fontaną Neptuna, Bazylikę San Petronio, „krzywe wieże” – znak rozpoznawczy miasta, Palazzo dell’ Archiginnasio – siedzibę biblioteki komunalnej, Palazzo Poggi - siedzibę Uniwersytetu Bolońskiego. Zobaczyliśmy również Finestrella, czyli okno na „Małą Wenecję” - okienko w murze na via Piella ukazuje sieć kanałów Bolonii. Miasto w średniowieczu poprzecinane była siecią kanałów, a na via Piella łączą się dwa: Canale delle Moline i Canale di Reno.
Bolonia nazywana jest też La Grassa (tłusta) ze względu na swoją tradycyjnie kaloryczną kuchnię. Międzynarodową sławę zyskał – według legendy – wymyślony tutaj sos boloński - „ragu alla bolognese”. Miasto słynie także m.in. z malutkich, nadziewanych pierożków tortellini oraz produkowanej w regionie Emilia-Romania szynki crudo.
Warto zaznaczyć, że w Bolonii mają siedzibę słynne firmy motoryzacyjne: Ducati, Lamborghini, Maserati i Malaguti.
CZWARTEK 03.04.2025 r.
Tego dnia mieliśmy kolejne zajęcia terenowe - w Rimini. Poznaliśmy historię i kulturę miasta będącego jednym z najpopularniejszych kurortów wakacyjnych we Włoszech i jednym z najbardziej znanych nad całym Adriatykiem. Przeszliśmy tzw. Trasą Rzymską, której początkiem jest Łuk Augusta – najstarszy tego typu zabytek zachowany w północnych Włoszech. Na terenie starego miasta podziwialiśmy Bramę Montana (Porta Montana), Plac Trzech Męczenników (Piazza Tre Martini), ruiny Amfiteatru Rzymskiego, Dom Chirurga (Domus del Chirurgo) – ponad 700 m2 obszar archeologiczny otwarty dla zwiedzających, przedstawiający 2000 lat historii miasta oraz przespacerowaliśmy się po Moście Tyberiusza zbudowanym z kamienia istryjskiego w 21 r. n.e.
Przeszliśmy też Trasą od średniowiecza do renesansu, aby zobaczyć m. in.: Świątynię Malatesty (Sigismondo Pandolfo Malatesta), Kościół Sant’Agostino, Plac Cavour, Pałac dell’Arengo (Pałace dell’Arengo i Podestà), Fontannę Szyszki (Fontana della Pigna).
Miasto słynące ze swojego antycznego pochodzenia, które zachowało wiele antycznych i średniowiecznych pamiątek, zrobiło na młodzieży ogromne wrażenie.
PIĄTEK 04.04.2025 r.
Ostatniego dnia pobytu, tuż przed wyjazdem do Polski, pojechaliśmy do San Leo, będącego historycznym sercem regionu Montefeltro. Zabytkowe miasteczko położone jest w dolinie Marecchia, w pobliżu Republiki San Marino i Riwiery Rimini. San Leo zostało wpisane na listę I borghi piu belli d’Italia (najpiękniejszych małych miasteczek we Włoszech). Jest urocze, choć znajdują się tu tylko dwa kościoły, twierdza, parę kamieniczek oraz jedna wieża. Do miasteczka prowadzi kręta, pełna fantastycznych widoków droga.
Na miejscu czekała już na nas młodzież i nauczyciele ze szkoły Istituto Statale di Istruzione Secondaria Superiore Tonino Guerra. Uczniowie włoskiej szkoły opowiedzieli o zabytkach, historii miasta oraz zamku - twierdzy San Leo (Rocca Fortezz) i rodzinie Montefeltro.
Następnie, już w budynku szkoły, w auli Istituto Statale di Istruzione Secondaria Superiore Tonino Guerra, w obecności dyrekcji, nauczycieli i uczniów tutejszej placówki odbyło się spotkanie inaugurujące współpracę z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu w ramach projektu Erasmus+. Ponadto mieliśmy możliwość wysłuchania występu muzycznego włoskiej młodzieży oraz obejrzenia prezentacji o kierunkach kształcenia realizowanych w Istituto Statale di Istruzione Secondaria Superiore Tonino Guerra. Następnie zwiedzaliśmy szkołę, poznając laboratoria elektryczne i mechaniczne oraz rezultaty działania projektów realizowanych przez włoskich uczniów.
Miłym i smacznym zakończeniem wizyty w szkole był poczęstunek przygotowany przez społeczność Istituto Statale di Istruzione Secondaria Superiore Tonino Guerra, w trakcie którego mogliśmy zjeść włoskie specjały, nawiązać znajomości oraz wymienić się doświadczeniami.
Był to ostatni punkt wycieczki do Włoch zorganizowanej w ramach projektu Erasmus +. Powrotną podróż do Polski zakończyliśmy w Zamościu 05.04.2025 r. w godzinach przedpołudniowych.
Rezultatem wyjazdu jest podniesienie kompetencji językowych, wiedzy historycznej i kulturowej na temat krajów śródziemnomorskich oraz szerzenie idei demokratycznych. Istotnym jest także zwiększenie możliwości rozwoju osobistego uczestników, a także poprawa kompetencji miękkich.
M. P., M. Ch