15 kwietnia 2021 uczniowie klas: 1 TM, 2 TRM i 2 gWZ na chwilę mogli stać się koneserami sztuki podczas Światowego Dnia Sztuki.
Data Światowego Dnia Sztuki została ustanowiona dla uczczenia jednego z największych artystów w dziejach ludzkości. Leonardo da Vinci – bo o nim tu mowa – to włoski malarz, rzeźbiarz, wynalazca, anatom, pisarz, muzyk, filozof epoki renesansu. Dzień jego urodzin - 15 kwietnia - od 2011 r. jest oficjalnym świętem sztuki, a jego inicjatorem jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Sztuk Plastycznych. Z tej okazji platforma internetowa Google Art & Culture udostępniła nowe wirtualne wystawy oraz kolekcję Family Fun with Arts & Culture.
Dzięki Gallery Sreat View młodzi ludzie wirtualnie odwiedzili różne światowe muzea, m. in.: Rijksmuzeum w Amsterdamie (Holandia), pałac królewski w Wersalu (Francja), Muzeum Historii Naturalnej w Londynie (Anglia), Museum of Contemporary Art w Buenos Aires, Palazzo Monti z Brescii we Włoszech, Yale Center for British Art (Centrum Sztuki Brytyjskiej Uniwersytetu Yale) w USA, Royal Opera House w Bombaju, czy Nakamura Keith Haring Collection w Japonii. https://artsandculture.google.com/project/family-fun
Na platformie Google Art & Culture uczniowie bawili się sztuką i kulturą, m.in. poznali historię książki, wybrali się w podróż dookoła świata, przenieśli się w czasie do innych epok, grali w Art Selfie, Art Transfer, eksperymentowali z filtrem artystycznym, czy modelem 3D.
Uczniowie obejrzeli również polską wystawę „Nie tylko Dama” w niedawno odremontowanym Muzeum Książąt Czartoryskich przygotowaną przez Muzeum Narodowe w Krakowie („Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci, „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta, „Zwiastowanie” Mistrza Jerzego działającego w Krakowie na początku XVI stulecia, portrety ostatnich Jagiellonów, pochodzące z pracowni Lucasa Cranacha młodszego, „Polonię” Jana Matejki, „Śniadanie w parku” Jana Piotra Norblina, portrety Izabeli z Flemmingów, księżnej Czartoryskiej, założycielki kolekcji Czartoryskich). https://artsandculture.google.com/exhibit/not-only-lady/XgLSvcQcAcelLA
Z kolei na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie uczniowie odbyli spotkanie z muzyką niemieckiego kompozytora baroku - Johanna Adolfa Hassego. https://www.youtube.com/watch?v=_va8pc48VL8
To nie wszystko, uczniowie rozpoznawali dzieła sztuki i tematycznie nawiązywali do tekstów literackich. Młodzi ludzie stali się także na chwilę artystami, wzorując się współczesnym dziełem przestrzennym „Spring” Barbary Hepworth, wykonali swoje małe dzieła sztuki w ziemniakach. Niektórzy „artyści” próbowali też odtworzyć „Człowieka witruwiańskiego” renesansowego jubilata.
Gratulacje! Przygoda ze sztuką to piękna rzecz. Dzięki sztuce jest się kreatywnym, wrażliwym na piękno człowiekiem.
Poniżej/powyżej prezentujemy wybrane przestrzenne prace naszych młodych koneserów sztuki oraz wybrane fotosy z „wędrówki” po zakątkach sztuki (Google Art & Culture, Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie).
Aneta Słupczyńska