06.10.2022 r. kadeci klasy 2 LW (Oddział Przygotowania Wojskowego) ZSP Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu wraz ze swoją wychowawczynią p. Anetą Słupczyńską oraz p. Dorotą Misiewicz pod okiem wykwalifikowanego przewodnika (p. Tadeusza) zwiedzali idealne miasto Zamość.
Przewodnik szczegółowo opowiadał historię miasta, wygłaszał anegdoty na temat kamieniczek, wojskowości, działań wojennych i militariów związanych z Zamościem oraz nawiązywał do wybranych faktów z życia Jana Zamoyskiego i innych ordynatów.
Uczniowie poznali najważniejsze informacje, m. in. o:
- jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie – RYNKU WIELKIM wraz z RATUSZEM i KAMIENICZKAMI ORMIAŃSKIMI;
- dwóch analogicznie mniejszych rynkach na krótszej osi miasta – RYNKU SOLNYM i RYNKU WODNYM;
- SYNAGODZE ŻYDOWSKIEJ;
- STAREJ BRAMIE LUBELSKIEJ;
- BRAMIE SZCZEBRZESKIEJ;
- FORTYFIKACJACH (wraz z BASTIONEM VII i NADSZAŃCEM);
- POMNIKU JANA ZAMOYSKIEGO;
- PAŁACU ZAMOYSKICH;
- KATEDRZE.
Młodzież weszła do kamienicy Czerskiego - miejsca zbrodni na mieszkańcach Zamościa przez Gestapo, NKWD i UB w 1940 r. Kadeci klasy 2 LW przeszli trasą turystyczną bastionu VII. Trasa liczy około pół kilometra i prowadzi podziemnymi korytarzami, galeriami strzelniczymi, kazamatami. Z kolei w nadszańcu uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć ekspozycję „Historia garnizonu twierdzy zamojskiej XVII – XIX wiek, umundurowanie i uzbrojenie”. Uczniowie uczestniczyli także w wystrzale armaty na plateau bastionu VII. Jeden z kadetów, Michał, otrzymał pamiątkowy dyplom za zaangażowanie w przygotowania do strzelania z armaty.
Dzień zakończono spacerem po parku.
Wycieczka po Zamościu okazała się cenną lekcją historii, architektury, literatury, kultury, wojskowości, a nawet matematyki.
A.S.