• Wycieczka do Stacji Hodowli i Unasienniania,  Zwierząt w Zamościu

          • W dniu 29.03.2023r. w ramach zajęć, z przedmiotów: Chów zwierząt w praktyce oraz Rozród i inseminacja zwierząt w praktyce, pod opieką nauczycieli p. Ewy Bekier- Jaworskiej i Doroty Sobczuk, klasa 2TW (technik weterynarii) była na wycieczce edukacyjnej w Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt w Zamościu. Pan Dyrektor Adam Budzyński opowiedział uczniom o zakresie działalności i terenie na jakim prowadzone są unasienniania dwóch gatunków zwierząt gospodarskich: bydła i trzody chlewnej. Praca SHiUZ w Zamościu dotyczy propagowania polskiej hodowli, wspólnie z Hodowcami tak, aby dzielić się z nimi doświadczeniem oraz współpracować w zakresie poprawy wartości genetycznej bydła i trzody oraz wspólnie realizować program hodowlany. Mieliśmy możliwość obejrzeć sprzęty i wyposażenie do inseminacji oraz dowiedzieć się jak wygląda praca inseminatora, a także, jak prawidłowo powinna być przeprowadzona inseminacja, aby była ona skuteczna. Zobaczyliśmy w pojemniku ciekły azot i można było zobaczyć jak unoszą się z niego opary, co jest widoczne na zdjęciach. Zajęcia lekcyjne przeprowadzone w terenie przyniosły nam dużo wrażeń i mieliśmy możliwość pogłębienia wiedzy dotyczącej tak ważnego działu pracy hodowlanej.

            Opracowała

            Dorota Sobczuk

            Ewa Bekier-Jaworska

          • HISTORYCZNIE I NIE TYLKO

          • W sali 35 pod czujnym okiem p. Marzeny Chwaleby uczniowie klasy 1 TM przygotowali wystawę prac absolwentów i obecnych uczniów ZSP Nr 5 w Zamościu. Tematyka prezentowanych plakatów i lapbooków dotyczyła wielu zagadnień, m.in. historii Zamościa, patrona szkoły - Józefa Piłsudskiego, starożytnego Rzymu, najważniejszych wydarzeń XX i XXI wieku, negatywnych skutków uzależnień oraz organów władzy Rzeczypospolitej Polskiej. Prace zostały wykonane w ramach historii i wiedzy o społeczeństwie.

             

            M.Ch.

          • MATEMATYKA I FIZYKA INACZEJ

          • W ramach Dnia Otwartego Szkoły w sali 40 - pracowni fizyki mieliśmy możliwość zobaczyć pokaz maszyn oblężniczych i latających wykonanych przez naszych uczniów według projektów Leonarda da Vinci. Zorganizowana przez p. Ewę Srokę i p. Agnieszkę Kostek – Nisztuk wystawa i przedstawione na niej eksponaty świadczą o niesamowitej wyobraźni i kreatywności uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5. Młodzież klas pierwszych wzięła dodatkowo udział w konkursie matematycznym: „Praktyczne zastosowanie Twierdzenia Pitagorasa”.

             

            E.S.

            A.K-N.

          • UCZNIOWIE TECHNIKUM WETERYNARII ZSP NR 5 NA DNIACH OTWARTYCH AKADEMII ZAMOJSKIEJ

          • W dniu 23.03.2023 r. klasa 4pTW - Technik Weterynarii uczestniczyła w Dniu Otwartym w AKADEMII ZAMOJSKIEJ. Uczniowie zwiedzili nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych na Wydziale Pielęgniarstwa i Położnictwa. Sale szpitalne wyposażone były w profesjonalny sprzęt, tranżery i symulatory medyczne. Każdego pacjenta - fantoma, można odpowiednio zaprogramować: jego reakcje, odpowiedzi słowne i stan zdrowia. Wirtualna choroba uruchamia odczyty na urządzeniach monitorujących. Uczniowie wykonywali resuscytację i defibrylację chorego z migotaniem komór. Studenci AZ odgrywali na symulatorach różne sytuacje w SOR: opatrywanie i usztywnianie złamań otwartych, postępowanie przy amputowanym palcu, czy ranach głowy. Swoich sił próbowali również nasi weterynarze, z bardzo zadowalającym efektem. Obejrzeli również kompletnie wyposażoną salę chirurgiczną.

            Wycieczka okazała się bardzo ciekawa i pouczająca. Mamy nadzieję na dalszą i owocną współpracę z Akademią Zamojską.

             

            M.S.

          • ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI dla potrzebujących w marketach Biedronka

          •  W dniach 24-25 marca  (piątek w godz.14-20, sobota w godz. 9-12)  26 uczniów naszej szkoły wzięło udział w ogólnopolskiej zbiórce żywności zorganizowanej przez Bank Żywności w Lublinie.

                          Dzięki zaangażowaniu młodych wolontariuszy zbierających żywność do koszyków na terenie 5 zamojskich marketów Biedronka udało się zgromadzić sporą  ilość środków spożywczych (ponad 250 kg) o długiej dacie spożycia m.in. kasze, makaron, ryż, słodycze, płatki, herbatę. Zbiórka ta miała na celu wsparcie osób potrzebujących, m.in. podopiecznych  Domu Pomocy Społecznej przy Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek w Zamościu.

                        Część zebranych produktów  trafi również  do rodzin naszych uczniów żyjących                w niedostatku. Dziękujemy wolontariuszom za Wasz wkład, zaangażowanie oraz chęć niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym. J

             

            Koordynator akcji

            Anna Szczygieł

          • Finał III edycji Konkursu Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby

          • 20 marca 2023 r. w Sali Kongresowej Pałacu Czartoryskich w Puławach odbył się finał III edycji Konkursu Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby. Konkurs Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby był przeznaczony dla uzdolnionych uczniów szkół rolniczych z terenu województwa lubelskiego. Tegoroczny Konkursu Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby został objęty honorowym patronatem przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Lubelskie Kuratorium Oświaty.

            Konkurs Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby został zorganizowany przez Lubelską Izbę Rolniczą przy wsparciu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W konkursie uczestniczyło 35 uczniów z 12 szkół rolniczych z terenu województwa lubelskiego.

            Wśród 12 laureatów Konkursu Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby nagrodzonych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, znalazł się Patryk Mazurek, uczeń Technikum Nr 5 w Zamościu, który uczy się obecnie na kierunku Technik rolnik. Za uzyskany wysoki wynik w konkursie uzyskał indeks na studia, dający prawo podjęcia studiów na wybranym kierunku przyrodniczo-rolniczym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie z pominięciem konkursu świadectw.

             

            Opracowali:

            Monika Górna

            Bartosz Narolski

          • Warsztaty z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie

          • W dniu 24 marca uczniowie czterech klas naszej szkoły wzięły udział w warsztatach, dotyczących bioróżnorodności małych zbiorników wodnych.  Zajęcia poprowadził dr Wojciech Płaska, adiunkt Katedry Hydrobiologii i Ochrony Ekosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

            W czasie warsztatów uczniowie mieli próbkę tego, jak wyglądają zajęcia przeprowadzane dla studentów. Najpierw uczestniczyli w krótkim wykładzie teoretycznym, dotyczącym cech charakterystycznych małych zbiorników wodnych. Dowiedzieli się w jaki sposób funkcjonują one w ekosystemie oraz dlaczego tak ważna jest ochrona ich występowania. Zostali zapoznani z podstawowymi grupami organizmów bezkręgowych w nich żyjących.  

            Następną częścią były zajęcia praktyczne polegające na wyłowieniu, jak największej liczby organizmów bezkręgowych z prób biologicznych pochodzących ze zbiornika wodnego. Uczniowie byli bardzo mocno zaangażowani w część praktyczną. Chętnie wyławiali i identyfikowali organizmy za pomocą ilustrowanych kluczy do oznaczania gatunków.

            Podczas warsztatów młodzież naszej szkoły została zapoznana z ofertą edukacyjną Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, która jest różnorodna, ciekawa oraz odpowiada na potrzeby rynku pracy.

            To było bardzo owocne spotkanie. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

            M.L.

          • TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU NA Edu Targach 2023

          • Uczniowie kształcący się w zawodzie technik architektury krajobrazu w ZSP Nr 5 w Zamościu w pierwszy dzień wiosny 21 marca 2023 r. prezentowali wykonane przez siebie prace na hali OSiR w Zamościu. Oprócz prezentacji prac służyli radą kandydatom do szkoły, którzy rozważają wybranie zawodu technik architektury krajobrazu jako swojej drogi zawodowej.W tym czasie w szkole odbywały się warsztaty wykonywania makiet ogrodów, które prowadziły uczennice z klasy 2TA.

             

            Olga Gontarz

          • DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

          • W dniu 21.03.2023 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu odbyły się Dni Otwarte Szkoły, podczas których Zespół Nauczycieli przedmiotów zawodowych kierunku technik rolnik zorganizował pokazy związane z tematyką rolniczą m. in. Mini park maszynowy z eksponatami maszyn rolniczych; ekspozycję roślin uprawnych oraz nasion roślin motylkowych. Prowadzono pokazowe zajęcia dla kandydatów do klas o profilu technik rolnik oraz technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Uczniowie naszej szkoły z zaangażowaniem opowiadali młodszym kolegom z ósmych klas zasady prawidłowej agrotechniki we wzorowo prowadzonym gospodarstwie rolnym. Dni Otwarte Szkoły organizowane corocznie w ZSP Nr 5 w Zamościu to jedne z najciekawszych wydarzeń w szkole, podczas których są prezentowane wszystkie kierunki nauczania.

            P.K.

          • Dzień Wody w Dniu Otwartym Szkoły 

          • Z okazji Dni Otwartych Szkoły Zespół Nauczycieli Przyrodniczych zorganizował warsztaty związane tematyką z Dniem Wody. Na przygotowanym stoisku młodzież z naszej szkoły prezentowała doświadczenia biologiczno-chemiczne związane z właściwościami fizyko-chemicznymi wody. Woda została przedstawiona jako środowisko do rozpuszczania różnych substancji, miejsce zachodzenia reakcji, związek, który jest pobierany i transportowany przez rośliny. Dużą popularnością cieszyły się doświadczenia polegające na usuwaniu napięcia powierzchniowego wody oraz znikania atramentu pod wpływem temperatury. 

            Oprócz doświadczeń zostały zaprezentowane plakaty dotyczące sposobów ochrony zasobów wody pitnej na świecie. Plakaty zostały wykonane przez uczniów. Ich tematyka dotyczyła działań ochrony wody w środowisku lokalnym oraz globalnym. W trakcie pokazów kandydaci na uczniów naszej szkoły dostawali ulotki promujące działania mające na celu ograniczenie wyczerpywania zasobów wody. 

             

            M.D.

            J.K-K.

            M.L.

          • Prezentacja zawodu technik weterynarii podczas Dnia Otwartego Szkoły w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zamościu

          • Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny 21.03.2023 r. w Zamościu został poświęcony edukacji. W ZSP5 w Zamościu zorganizowano dzień otwarty, a w hali OSiR Edu Targi, których adresatami byli głównie ósmoklasiści.

            Uczniowie klas weterynaryjnych: 1TW, 2TW oraz 4pTW przygotowali bardzo interesującą ekspozycję. Wśród naszych uczniów są pasjonaci, którzy mają ciekawe a zarazem niecodzienne hobby i mieli okazję to zaprezentować. Oglądający mogli zobaczyć żywe okazy czterech pająków ptaszników w terrariach, każdy z nich był inny i o innym kolorze. Na wystawie znajdowały się również czaszki następujących gatunków zwierząt: krowy, świni, owcy, żółwia, lisa rudego, jenota, bobra, psa, nutrii, dzika, krokodyla, wydry i lisa polarnego. Jednym z okazów był też wąż zbożowy, pięknie ubarwiony. Nasi uczniowie pokazali, że w klasach weterynaryjnych można nie tylko uczyć się, ale i przedstawiać swoje pasje i je rozwijać. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony zwiedzających.

            Dorota Sobczuk

          • Prezentacja zawodu technik weterynarii podczas Dnia Otwartego Szkoły

          • W tym roku dla uczniów szkół podstawowych przygotowaliśmy pokazy groomerskie. Profesjonalne strzyżenie psów wykonała, technik weterynarii Agata Koczułap, absolwentka naszej szkoły, która prowadzi salon „Spa dla psa” w Zwierzyńcu. Zaprezentowała ona różne techniki strzyżenia i wyczesywania psów, kosmetyki, sprzęt jakim posługują się groomerzy oraz podstawowe zabiegi pielęgnacyjne. Dodatkowo przedstawiono odwiedzającym także akcesoria do pielęgnacji i zabiegów zootechnicznych dla dużych zwierząt takich jak konie, bydło, świnie, owce oraz kozy.

             

            Ewa Bekier-Jaworska

          • Rok Kopernika w ZSP 5

          • 21 marca  w ramach dnia otwartego szkoły dla upamietnienia 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika została zorganizowana wystawa twórczości związanej z postacią słynnego naukowca i jego dorobkiem pod hasłem „Rok Kopernika”. Uczniowie technikum oraz liceum ZSP nr 5 przygotowali makiety Układu Słonecznego, wykonali repliki przyrządów astronomicznych oraz plakaty ilustrujące postać samego astronoma.Uczniowie mieli również okazję do wykazania się wiedzą podczas konkursu wiedzy o Mikołaju Koperniku. Najlepsi zostali nagrodzeni dyplomami oraz drobnymi upominkami.

            Dorota Misiewicz

            Dorota Paszko-Jesionek

          • POETYKON, CZYLI MARATON Z POEZJĄ NA WYRYWKI W ZSP NR 5 W ZAMOŚCIU

          • 21.03.2023 r. z okazji Światowego Dnia Poezji w sali nr 17 odbył się PoetykON, czyli maraton z poezją na wyrywki zorganizowany przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i realizowany przez platformę edukacyjną Polska Półka Filmowa.

            Od wczesnych godzin rannych uczniowie klas 2 LW (Oddział Przygotowania Wojskowego) i 4 pPW (policyjno-wojskowa) uczestniczyli w ogólnopolskim przedsięwzięciu kulturowym. Młodzież miała okazję posłuchać ciekawych prelekcji znakomitych wykładowców,  nauczycieli akademickich oraz literaturoznawców na temat poezji.

            Młodzi ludzie, zgodnie z założeniami przedsięwzięcia, „rozgryzali metafory, rozsupływali sensy i odnajdywali ulotne połączenia” różnych tekstów poetyckich, m. in.: Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „Telefon”, Tadeusza Różewicza „bez”, Wisławy Szymborskiej „Rozmowa z kamieniem”, Adama Zagajewskiego „Kołysanka”, Bogdana Czaykowskiego „Eurydyka”, Ewy Lipskiej „Dzień żywych”. Uczniowie weszli w niesamowity świat poezji dawnej, ale i współczesnej.

            Spotkanie z PoetykONem okazało się znakomitą lekcją literatury i kultury.

            plakat_poetykon_pdf.pdf

            Aneta Słupczyńska

             

            DODATKOWE INFORMACJE:

            • Ewa Jaskółowa – badaczka poezji XX w. i dydaktyki literatury polskiej, wieloletnia kierowniczka Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej, wybitna znawczyni poezji XX wieku i metodyki jej nauczania w szkołach,
            • Tadeusz Sławek – jeden z najwybitniejszych reprezentantów współczesnej myśli humanistycznej w Polsce, autorytet w zakresie teorii i historii literatury, Rektor Uniwersytetu Śląskiego dwóch kadencji, eseista, melorecytator,
            • Joanna Dembińska-Pawelec –  znakomita badaczka polskiej poezji współczesnej, propagatorka i popularyzatorka polskiej literatury w Rumunii,
            • Romuald Cudak – wyśmienity znawca współczesnej poezji polskiej, badacz recepcji literatury polskiej w świecie i nauczania literatury polskiej obcokrajowców, organizator cyklu konferencji „Literatura polska w świecie”, wieloletni kierownik Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich, redaktor naczelny „Postscriptum Polonistycznego”,
            • Joanna Kisiel – znana badaczka poezji polskiej XX wieku, przewodnicząca Komisji Historycznoliterackiej PAN, redaktorka naczelna półrocznika „Rana. Literatura – Doświadczenie – Tożsamość”,
            • Marian Kisiel – wybitny badacz literatury polskiej XX wieku, poeta, krytyk literacki, redaktor naczelny miesięcznika „Śląsk”, prodziekan Wydziału Filologicznego dwóch kadencji, wieloletni kierownik Zakładu Literatury Współczesnej,
            • Aleksander Nawarecki – znakomity historyk i teoretyk literatury, twórca podstaw mikrologii literackiej, wieloletni kierownik Zakładu Teorii Literatury.
          • „Filmoteka Szkolna. Akcja!” w duchu przeszłości

          •              21.03.2023 r. podczas dnia otwartego szkoły w ZSP Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczniowie szkół podstawowych mogli zobaczyć wystawę poświęconą realizacji ogólnopolskiego projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!”. W sali nr 17 zaprezentowano efekty pracy młodych filmowców (storyboardy, plakaty filmowe, recenzje filmowe, zdjęcia kadrów uczniowskich filmów, dyplomy, nagrody) oraz rekwizyty związane ze sztuką filmową.

             

                        W ZSP Nr 5 w Zamościu od kilku lat realizowany jest ogólnopolski program „Filmoteki Szkolnej. Akcja!”. „Filmoteka Szkolna” to program zainicjowany w 2009 roku przez Polski Instytut Sztuki Filmowej obejmujący swoim zasięgiem tysiące szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Obecnie program realizowany jest przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu PISF. Bazą Filmoteki Szkolnej jest pakiet lekcji tematycznych, w których znajdują się materiały dydaktyczne  oraz filmy fabularne, dokumentalne i animowane. Dzięki przygotowanemu materiałowi dydaktycznemu młodzież uczy się świadomego i krytycznego obcowania ze sztuką filmową, a także rozpoznawania środków wyrazu i instrumentów formalnych, którymi posługuje się film. Zajęcia filmowe pozwalają młodzieży zrozumieć rolę twórczości filmowej w życiu społecznym i artystycznym.  Młodzi ludzie biorą udział w dyskursie o kondycji państwa, historii, człowieku, twórczości.

             

                        Zadania filmowe „Filmoteki Szkolnej. Akcja!” w ZSP Nr 5 w Zamościu realizowane są pod nazwą „Filmowa Piątka!”. Zajęcia artystyczno-filmowe realizowane w ZSP Nr 5 w Zamościu pomagają uczniom zrozumieć sens sztuki filmowej. Czytanie tekstów filmowych pozwala młodzieży, nie tylko na dialog z tradycją, ale inspirację do zadawania pytań dziełu filmowemu uwarunkowanych osobistym i kulturowym kontekstem, rozumieniem roli symbolu i metafory mających związek z wartościami kulturowymi (duchowymi), moralnymi, itp.

             

                        Sala nr 17 zapełniła się nie tylko filmowymi rekwizytami, ale również ciekawymi pracami uczniów. W ramach projektu Erasmus+ młodzież na bieżąco propaguje tradycję śródziemnomorską, szczególnie na lekcjach języka polskiego. W tym celu młodzi ludzie wykonali makiety grobu Agamemnona, makiety budowli antycznych (w tym Akropolu), posągi bogini Nike, tarcze Achillesa (w oparciu o opis z „Iliady” Homera), plakaty z różnymi wątkami mitologicznymi. Uczniowie przygotowali także makiety chaty w Bronowicach (w oparciu o „Wesele” S. Wyspiańskiego) oraz komiksy na podstawie „Dżumy” A. Camusa.          

             

                        Warto zaznaczyć, że młodzież prace wykonała z różnych materiałów m. in.: styropianu, papieru, masy solnej, drewna, sznurka, mchu, roślin, kamieni, piasku, gliny, itp.

             

                        Wystawę uzupełniono ciekawymi plakatami.

             

                        Projekty uczniów cieszyły się dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej ZSP Nr 5 w Zamościu, a przede wszystkich przyszłych pierwszoklasistów.

             

                        Dziękujemy młodzieży za ciekawe i piękne inwencje twórcze. Brawo!

             

            A. S.

             

             

          • DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

          • W dniu 21 marca 2023 r. w godzinach od 9.00 - 13.00 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 odbędzie się Dzień Otwarty Szkoły. Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz młodzież serdecznie zapraszają ósmoklasistów, rodziców oraz doradców zawodowych do odwiedzenia naszej szkoły. Na ósmoklasistów czeka mnóstwo niespodzianek. Będą mogli:

            - zwiedzić szkołę i zapoznać się z ofertą kierunków kształcenia na rok szkolny 2023/2024:

            - porozmawiać z nauczycielami oraz uczniami ZSP Nr 5 nt. proponowanej oferty edukacyjnej i poszczególnych zawodów;

            - uczestniczyć w lekcjach otwartych organizowanych w poszczególnych zawodach;

            W roku szkolnym 2023/2024 ZSP Nr 5 ogłasza nabór do następujących typów szkół:

            VII Liceum Ogólnokształcące:

            - klasa policyjna;

            - Oddział Przygotowania Wojskowego/klasa wojskowa;

            Technikum Nr 5:

            - technik agrobiznesu;

            - technik architektury krajobrazu;

            - technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki;

            - technik rolnik;

            - technik weterynarii;

            - technik żywienia i usług gastronomicznych;

            Szkoła Branżowa I Stopnia:

            - kelner;

            - kucharz;

            - mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych;

            - ogrodnik;

            - rolnik;

            Serdecznie zapraszamy młodzież, rodziców i nauczycieli indywidualnie lub w grupach zorganizowanych. Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 84 639 20 27, 504260191 lub na stronie szkoły: https://zsp5-zamosc.edupage.org/

            Więcej szczegółów nt. oferty edukacyjnej na stronie: https://zsp5-zamosc.edupage.org/ w zakładce REKRUTACJA 2023/2024;

            PRZYJDŹ, ZOBACZ, ZOSTAŃ.

             

            Zespół ds. Promocji

          • Z AGROTECH 2023 w Kielcach do Sandomierza

          • W dniu 18.03.2023 r. uczniowie Technikum Nr 5 wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w wycieczce szkolnej na XXVIII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH odbywające się w Kielcach. W drodze powrotnej zwiedzili miasto Sandomierz.

            Sandomierz to jedno z najstarszych, najpiękniejszych i najważniejszych historycznie miast Polski. W Sandomierzu zachowało się ponad 120 zabytków architektury z różnych epok. Do najwyższej klasy zaliczane są: średniowieczny układ urbanistyczny miasta oraz jeden z najstarszych obiektów ceglanych na terenie Polski – kościół św. Jakuba. Uczniowie podczas wycieczki mieli możliwość zobaczyć Ratusz w Sandomierzu, który jest jednym z najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce, gotycką Bazylikę Katedralną, Collegium Gostomianum, które jest jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce, Zamek w Sandomierzu oraz Stary Rynek z przepięknymi kamienicami.

            Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z historią miasta Sandomierz .

             

            Opracowali:

            Dorota Szewczuk

            Monika Poździk

            Bartosz Narolski

          • Wycieczka na XXVIII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH 2023 w Kielcach

          • W dniu 18.03.2023 r. uczniowie Technikum Nr 5 wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w wycieczce szkolnej na XXVIII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH odbywające się w Kielcach.

            AGROTECH to największe w Polsce i jedne z największych w Europie targów techniki rolniczej, organizowanych w halach wystawienniczych. Podczas tegorocznej edycji Targów AGROTECH 2023 byli obecni krajowi i zagraniczni producenci maszyn i ciągników rolniczych. Na tegorocznych Targach Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach odbyła się światowa premiera nowego ciągnika rolniczego firmy Landini. Na Targach Kieleckich swoje stoiska mieli również światowi producenci pojazdów i maszyn rolniczych jak np. Case IH, Claas, New Holland, Fendt, John Deere, Massey Ferguson, Valtra, Zetor, Deutz-Fahr, JCB, Maschio Gaspardo, Horsch, Kuhn, Joskin, McHale, Pöttinger oraz Unia.

            Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z najnowszymi osiągnięciami z zakresu techniki rolniczej.

             

            Opracowali:

            Bartosz Narolski

            Dorota Szewczuk

            Monika Poździk

             

          • HOŁD DLA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

          • Dzień patrona szkoły Józefa Piłsudskiego w bieżącym roku szkolnym przypadł na 17.03.2023 r. Z tej okazji delegacja uczniów klasy 2 LW (Odział Przygotowania Wojskowego), poczet sztandarowy, wychowawca klasy 2 LW - p. Aneta Słupczyńska oraz opiekun pocztu sztandarowego – p. Tomasz Uchymiak złożyli patriotyczną wiązankę pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy ulicy Piłsudskiego. Uczniowie wraz z opiekunami Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu oddali hołd swojemu patronowi szkoły – Marszałkowi Polski.

            A.S.

          • Happening z okazji imienin patrona szkoły Józefa Piłsudskiego w ZSP Nr 5 w Zamościu

          • Imieniny patrona szkoły w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu obchodzono nietypowo. 17 marca 2023 r. w godzinach 8.30-13.30 na dolnym korytarzu zorganizowano happening patriotyczny.

            Młodzież przygotowała różne plakaty, laurki, życzenia, ulotki tematyczne związane z imieninami Józefa Piłsudskiego (19 marca). Zorganizowano wystawę publikacji książkowych poświęconych Marszałkowi.

            Na przerwach prezentowano utwory muzyczne o charakterze patriotycznym.

            Happening połączono z wystawą kolekcji medali, odznaczeń, krzyży, orderów państwowych, wojskowych, cywilnych, czy wojennych prezentowanych przez Maksymiliana Bartkowskiego - ucznia klasy 2 TAZ. Wśród pokaźnej kolekcji Maksa znalazły się m. in.: Order Virtuti Militari, Order Odrodzenia Polski (Polonia Restituta), Krzyż Walecznych, Krzyż Pamiątkowy Monte Casino. Zainteresowania kolekcjonerskie i hobbystyczne falerystyką Maksymilian wykazuje od wielu lat.

            Dla społeczności szkolnej ZSP Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu świętowanie imienin patrona szkoły okazało się cenną lekcją historii, literatury, muzyki i przede wszystkim wychowania patriotycznego.

            W akcję włączyli się uczniowie klas: 2 LW , 1 TM i 2 TAZ. Do dekoracji użyto flagi – uszyte przez p. Renatę Terlecką.

            Wszystkim uczestnikom zaangażowanym w przygotowanie imienin Piłsudskiego serdecznie dziękujemy.

             

            Inicjatorzy happeningu:

            Aneta Słupczyńska, Marzena Chwaleba, Leszek Wróbel (obsługa techniczna)

             

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. J. Piłsudskiego w Zamościu, ul. Szczebrzeska 102
      • tel. 84 639 20 27, 504260191
      • Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. J. Piłsudskiego w Zamościu, ul. Szczebrzeska 102 22-400 Zamość Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych