•   „Matematyka jest delikatnym kwiatem, który rośnie nie na każdej glebie i zakwita nie wiadomo kiedy i jak.” Jean Fabre

          • W dniu 12 marca przypadła kolejny raz data Światowego Dnia Matematyki. W naszej szkole obchodziliśmy jej święto przez cały tydzień. To największe i najważniejsze wydarzenie tego typu w Polsce narodziło się  12 marca 2014 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve. Kolejnym świętem były obchody Dnia Liczby π. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły brali udział w różnych konkursach i zabawach klasa 2TM I 3LW uczestniczyli w escape room , inni uczniowie z klas 1OPW ,2LW, 3LP, 3 TRW, 3TM rozwiązywali liczne łamigłówki. Uczennice  z klas 2LP, 2 LW i 4Paz pokusiły się nawet o wypieki z liczbą π. Pomysłów na świętowanie była niezliczona ilość kolorowe plakaty, figury przestrzenne, ukwiecone liczby i wiele innych co pokazuje nasza fotorelacja. Wszystko odbyło się pod opieką pani A. Kostek -Nisztuk i pani Doroty Misiewicz.

             

            Dorota Misiewicz

          • Moja pasja – jazda konna !!!

          • Na lekcjach „Chowu zwierząt” uczniowie klasy weterynaryjnej 1TW mogą dzielić się wiadomościami i opowiadać o swoich pasjach i zainteresowaniach, związanych z chowem i hodowlą zwierząt gospodarskich oraz ich użytkowaniem. Uczennice z tej klasy, a mianowicie Dobrosława Panas-Kaźmierczak, Sędłak Nikola i Wąsek Emilia, mają wspaniałą i bardzo ciekawą pasję, a mianowicie jest nią jeździectwo.

            W dniu 17.03.2023 r. na lekcji „Chowu zwierząt” przedstawiły w klasie prezentację i opowiadały nam o tajnikach jazdy konnej, o sprzęcie jeździeckim, jego budowie i poszczególnych elementach. Opowiadały również o odznakach jeździeckich i jakie wymagania i umiejętności należy spełnić aby zdobyć po kolei następujące odznaki:

            - JK – Jeżdżę konna

            - BOJ – Brązową Odznakę Jeździecką,

            - SOJ – Srebrną Odznakę Jeździecką,

            - ZOJ – Złotą odznakę jeździecką,

            Dziewczęta przyniosły własny sprzęt jeździecki, (ogłowia, kantar, czaprak popręgi, sprzęt do pielęgnacji koni oraz ochraniacze na końskie nogi) w trakcie prezentacji chętnie odpowiadały na pytania zadawane przez kolegów i koleżanki z klasy.

             

            Opracowała

            Dorota Sobczuk

          • Ciekawa Anatomia!!!

          • Uczniowie klasy weterynaryjnej 1TW podczas lekcji z przedmiotu „Anatomia i fizjologia zwierząt w praktyce” zapoznawali się z budową układu wydalniczego i oddechowego. W trakcie lekcji uczymy się na prawdziwych częściach anatomicznych świni. Na lekcjach kroiliśmy nerki oraz płuca świń i na nich uczyliśmy się budowy poszczególnych narządów z obu układów. Ponadto posiadamy zakonserwowane preparaty nerek i płuc innych gatunków zwierząt gospodarskich, dzięki temu obserwujemy i szukamy różnic pomiędzy różnymi gatunkami zwierząt w budowie poszczególnych elementów układu wydalniczego i oddechowego. Krojąc samodzielnie nerki i płuca podczas lekcji można szybko uczyć się i zapamiętywać ich budowę, a lekcje stają się ciekawe i interesujące.

             

            Opracowała

            Dorota Sobczuk

          • „Lekcje z ZUS"

          • Już po raz drugi nasza szkoła wzięła udział w projekcie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych pt. „Lekcje z ZUS”. Celem projektu jest budowanie świadomości młodych ludzi dotyczącego tak ważnego aspektu ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. W ramach projektu uczniowie naszej szkoły otrzymali profesjonalne materiały edukacyjne.

             

            Nasi uczniowie przystąpili również do ogólnopolskiej Olimpiady wiedzy o ubezpieczeniach społecznych edycja 2022/2023. Pierwszy (szkolny) etap Olimpiady odbył się 22 listopada 2022 r. Trzy nasze uczennice zakwalifikowały się do drugiego (wojewódzkiego) etapu Olimpiady, który odbył się 7 marca 2023 r.

            Nasza szkoła znalazła się w gronie 24 najlepszych szkół w województwie lubelskim.

             

            R.J.

          • ZIELONO NAM - czyli jak obchodziliśmy Dzień Św. Patryka w ZSP Nr 5 w Zamościu

          • NW dniu 15 marca 2023 r. nasza szkoła stała się zieloną wyspą, a to za sprawą ogólnopolskiego wydarzenia kulturowego, w jakim wzieliśmy udział – Dzień Świętego Patryka.

            Wydarzenie to było wspaniałą szansą na poszerzenia wiedzy o krajach anglojęzycznych – Irlandii, jak i również wspaniałą zabawą. Kolorem przewodnim był kolor zielony: wystrój szkoły, zielone elementy stroju uczniów i nauczycieli oraz zielone słodkości, jakie zostały przygotowane w naszej szkolnej kawiarence. Uczniowie mogli obejrzeć wystawę o Irlandii i Św. Patryku, wziąć udział w quizach wykazując się wiedzą o tym wydarzeniu (zwycięzcy zostali nagrodzeni niepytajkami), a nawet zatańczyć taniec irlandzki.

            Szczególnym momentem obchodów był występ zespołu muzycznego naszej szkoły, który zaprezentował utwory w języku angielskim oraz zielona parada z irlandzkim skrzatem na czele.

            Dzięki zaangażowaniu młodzieży i nauczycieli naszej szkoły w organizację tego wydarzenia przeżyliśmy niezapomniany dzień.

            Zobaczcie sami na fotorelacji.

             

            Nauczyciele języka angielskiego

            Zespół ds. Promocji

          • ​​​​​​​ Zaproszenie dla uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu do Pałacu Czartoryskich w Puławach należącego do Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego

          • Lubelska Izba Rolnicza zaprosiła 3 laureatów etapu szkolnego Technikum Nr 5 w Zamościu wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu do udziału w finale III edycji Konkursu Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby, który odbędzie się 20 marca 2023 r. w Sali Kongresowej Pałacu Czartoryskich Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. W finale III edycji Konkursu Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby wezmą udział uczniowie Szymon Zieliński, Patryk Mazurek oraz Tomasz Ślepko pod opieką merytoryczną nauczyciela przedmiotów zawodowych Bartosza Narolskiego.

            Patronat honorowy nad konkursem objął Lubelski Kurator Oświaty oraz Minister Edukacji i Nauki. Dla finalistów konkursu przewidziano atrakcyjne nagrody ufundowane przez Lubelską Izbę Rolniczą. Życzymy powodzenia podczas finału konkursu. 

             

            Opracował:

            Bartosz Narolski

          • WYJAZD UCZNIÓW ZSP NR 5 DO WŁOCH W RAMACH PROGRAMU ERASMUS +

          • W dniach 5-18 marca 2023 pierwsza grupa uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu miała okazję uczestniczyć w mobilności grupowej do miejscowości Cesenatico i Cesena w regionie Emilia-Romania we Włoszech. Wyjazd organizowany był w ramach akredytacji KA120SCH programu Erasmus+, realizowanej w naszej szkole w latach 2020-2027. Celem projektu jest zwiększenie świadomości kulturowej naszych uczniów, głębsze poznanie osiągnięć cywilizacji śródziemnomorskiej, zarówno w kulturze jak i sztuce - stanowiących podwaliny współczesnej cywilizacji europejskiej.

             

            MIEJSCOWOŚĆ CESENATICO

            W czwartek 9 marca 2023 r. uczniowie włoscy z technikum Istituto Tecnico Commerciale „Giovanni Agnelli” w Cesenatico oprowadzali opiekunów i młodzież ZSP Nr 5 po swojej miejscowości. Byli to uczniowie piątej klasy technikum turystyczno-hotelarskiego, którzy w ten sposób ćwiczyli swoje umiejętności językowe. Poznaliśmy historię tego rybackiego miasta, głęboko związanego z morzem - odwiedziliśmy historyczne kanały portowe i lokalne muzeum morskie z ekspozycją statków rybackich (wewnątrz i na zewnątrz). W muzeum poznaliśmy bogate tradycje marynistyczne Włoch i regionu Emilia-Romania. Potem „wpadliśmy” na ryneczek warzywny, stary targ rybny i Piazza delle Conserve, gdzie zachowały się pomieszczenia z lodem służące do przechowywania połowu. Wizytę zakończyliśmy lekcją historii. Historia Cesenatico związana jest z Giuseppe Garibaldim, to tutaj zatrzymał się podczas wyprawy tysiąca. Również w pobliżu zmarła jego ukochana żona, Anita. W Cesenatico znajduje się najstarszy we Włoszech pomnik Garibaldiego.

             

            POBYT W SZKOLE WŁOSKIEJ 

            11 marca 2023 r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili po raz kolejny partnerską szkołę włoską Liceo Scientifico "Enzo Ferrari" w Cesenatico. Lekko zaskoczeni zajęciami odbywającymi się w sobotę, podzieliliśmy się na grupy i dzięki uprzejmości włoskich nauczycieli uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych razem z ich uczniami. Mieliśmy okazję obejrzeć laboratorium biologiczne i uczestniczyć w zajęciach praktycznych - sekcji nerki wieprzowej. Na lekcjach historii wysłuchaliśmy wykładu na temat początków Renesansu. Obejrzeliśmy prezentacje multimedialne przygotowane przez uczniów włoskich, poprowadzone w języku angielskim. Na lekcjach angielskiego poszczególne grupy naszych uczniów prezentowały przygotowane wcześniej materiały o renesansie lubelskim i historii regionu. Uczestniczyliśmy w lekcjach filozofii, gdzie rozmawialiśmy o platońskim dualizmie i roli mitu w jego twórczości. Na lekcjach historii sztuki dowiedzieliśmy się wiele na temat włoskich twórców renesansowych. Do hotelu wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni z pozyskanej wiedzy.

             

            WIZYTA NAD RUBIKONEM

            W sobotę 11 marca 2023 r. w godzinach popołudniowych młodzież ZSP Nr 5 miała okazję zobaczyć słynną rzeczkę Rubikon, w miejscowości Gatteo a Mare pomiędzy Rawenną a Rimini. Rozsławiony przez Juliusza Cezara antyczny potoczek w czasach współczesnych przekształcił się kanał portowy w środku miasteczka. Uczniowie z Zamościa wysłuchali lekcji historii antycznej  oraz legend i opowieści związanych z tym pięknym miejscem.

             

            M.K.

          • "SZKOLNY ARCHITEKT INNOWACJI ZSP NR 5"

          • 7 marca 2023 r. odbyło się wręczenie nagród w konkursie "SZKOLNY ARCHITEKT INNOWACJI ZSP NR 5". Konkurs polegał na opracowaniu innowacyjnego rozwiązania technicznego lub opracowaniu koncepcji nowatorskiego ulepszenia już istniejących rozwiązań, dotyczących w szczególności zawodów, w których kształci szkoła.

               Uczniowie pod opieką nauczycieli zgłosili bardzo ciekawe pomysły i rozwiązania. Udział wzięło  20 uczniów z klas: architektury krajobrazu, policyjnej, mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, rolniczej oraz weterynarii.

                Innowacje uczniów bardzo pozytywnie zaskoczyły p. wicedyrektor Dorotę Szewczuk i p. Olgę Gontarz, przed którymi uczniowie zaprezentowali swoje koncepcje. Wysoki poziom konkursu był wyzwaniem dla jury, które miało trudne zadanie wyłonienia zwycięzców.

               Ostateczne wyniki konkursu wyglądały następująco:

            1. miejsce - zespół mechanizacji rolnictwa w składzie : Łukasz Mnich kl. 2TMR, Wojciech Bzdeń kl. 2TMR, Oskar Nogas kl. 2TMR, Szymon Żmudzki kl. 2TMR pod opieką p. Bartosza Narolskiego

            2. miejsce - zespół rolniczy : Kamil Dworak kl. 2TMR , Karczmarczuk Tomasz kl. 2TMR , Bartłomiej Pędzik kl. 2TMR , Tomasz Ślepko  kl. 2TMR pod opieką p. Pawła Kozłowskiego

            3 miejsce- ex aequo- zespół weterynaryjny oraz zespół mundurowy w składach: Wiktoria Klimek kl, 4pTW, Marcin Mnichkl 2 TW, pod opieką p. Marty Lal oraz zespół w składzie: Julia Gajda kl. 3LP, Oliwia Paprota kl. 3LP, Julia Palonka kl. 3LP, Karolina Repeć kl. 3LP pod opieką p. Justyny Kurdybanowskiej- Kropornickiej

             

            Gratulujemy WSZYSTKIM UCZESTNIKOM oryginalnych pomysłów.

             

            Olga Gontarz

          • 8 marca w naszej szkole

          • „Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen. Wszystkie kobiety, panie i matki, w dniu tym dostają ciastka i pachnące kwiatki.”

            Dzień Kobiet – to sympatyczne marcowe święto pomimo, że jego ranga w porównaniu z minionymi okresami, znacznie spadła w naszej szkole pojawiły się kwiaty i życzenia.  W ten wyjątkowy dzień w klasach i na szkolnych korytarzach czuć  było wyjątkową atmosferę i zapach słodkości przygotowanych przez uczniów klas technikum żywienia i usług gastronomicznych. Młodzież klas żywieniowych postanowiła zorganizować  kawiarenkę szkolną, w której można było nabyć  przygotowywane na bieżąco przez nich: rozetki, oponki i gofry Dostępne były również napoje zimne oraz gorące: soki, kawa i herbata wraz z dodatkami.

            8 marca w naszej szkole spędzono wyjątkowo i radośnie.

            D. Sz

            K. M

             

          • Sukces w Lublinie

          • 3 marca troje uczniów naszej szkoły wzięło udział w finale konkursu „Człowiek w środowisku” organizowanym przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Spośród 180 uczestników zostało wyłonionych 50 najlepszych, wśród których znalazł się Wiktor (uczeń z klasy 3LW). Wiktor, który zajął 34. miejsce w nagrodę weźmie udział w dwudniowych warsztatach terenowych w Poleskim Parku Narodowym.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z wydarzenia w Panoramie Lubelskiej: 

            https://lublin.tvp.pl/68272743/czlowiek-w-srodowisku-final-ekokonkursu 

             

            D. Paszko-Jesionek

          • II Szkolny Konkurs Ortograficzny Rozstrzygnięty!

          • 21 lutego z okazji  Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego biblioteka i polonistka p. Renata Dąbrowska zorganizowały Szkolny Konkurs Ortograficzny.

              Do rywalizacji przystąpiło osiemnaścioro uczniów z klas 1-4 Technikum. W tej grupie zabrakło niestety uczniów Liceum. Reprezentantką była tylko Julia Palonka z 3LP

            1miejsce i tytuł Mistrza zdobyła: Dominika Ziemińska z klasy 4pTW

            2 miejsce : Wiktoria Andruszewska z klasy 4 pTW

                             Milena Najda z klasy 3 TRW

            3 miejsce: Weronika Pawłowska z klasy 3 TRW

              Konkurs wykazał, że wielu musi jeszcze popracować nad ortografią ale przecież wiadomo, że „trening czyni Mistrza”. Więc do dzieła! Każdy ma szansę być Mistrzem Ortografii!

              Zwycięzcy tegorocznego Konkursu otrzymają ciekawe nagrody książkowe ufundowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 a wszyscy uczestnicy punkty za aktywność.

            Do zobaczenia za rok!    

                                                                              Organizatorzy

            M.B-T 

          • BIEG TROPEM WILCZYM 2023

          • Już po raz 11 wystartował w Zamościu Bieg Tropem Wilczym.

            W dniu 5 marca 2023 r. na obiektach OSiR-u oraz w parku miejskim odbyła się kolejna edycja wydarzenia związanego z upamiętnieniem bohaterów podziemia antykomunistycznego tj. Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się sowietyzacji Polski. Dla upamiętnienia ofiar komunizmu mieszkańcy Zamościa wzięli udział w biegu na dystansie 1963 metrów. Liczba ta jest datą śmierci ostatniego z Wyklętych - Józefa Franczaka ps. "Laluś".

            Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu z klas mundurowych: klasy policyjnej i oddziału przygotowania wojskowego w charakterze wolontariuszy pod opieką p. Moniki Poździk oraz p. Huberta Ćwika pomagali organizatorom w przygotowaniach do tego wydarzenia. Dodatkowo p. Hubert Ćwik - nauczyciel wychowania fizycznego w ZSP Nr 5 uczestniczył w biegu i przeprowadził rozgrzewkę dla wszystkich biegaczy, jako wielokrotny uczestnik tego przedsięwzięcia i rekordzista z 2016 r. Do niego należy rekord jednej z edycji Biegu Tropem Wilczym. Trasę pokonała także p. Małgorzata Kułakowska - nauczyciel ZSP Nr 5 oraz uczniowie i absolwenci naszej szkoły.

            Gratulujemy i dziękujemy młodzieży za pomoc w organizacji przedsięwzięcia.

             

            M.P.

          • Udział uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu w koncercie pt. „Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych”

          • W dniu 5 marca 2023 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w koncercie patriotycznym pt. „Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych”, połączonym z wernisażem wystawy fotografii pozyskanej z Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963”, który odbył się w Klubie 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu.

            Na wernisażu fotografii w Klubie 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu Muzeum zaprezentowano wielkoformatowe  fotografie prezentujące sylwetki Żołnierzy Wyklętych, którzy walczyli o niepodległość II Rzeczypospolitej.

            Po zwiedzeniu wystawy fotograficznej pt. „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963” uczniowie wzięli udział w zorganizowanym w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych koncercie patriotycznym pt. „Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W koncercie patriotycznym wystąpiła Kapela Turobińska oraz dzieci i młodzież z kół zainteresowań z Klubu Wojskowego w Zamościu.

             

            Opracował:

            Bartosz Narolski

          • Wycieczka szkolna na XV edycję Targów Rolniczych AGRO-PARK w Lublinie

          • W dniu 04.03.2023 r. uczniowie Techniku nr 5 w Zamościu, wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu uczestniczyli w wycieczce szkolnej na XV edycję Targów Rolniczych AGRO-PARK, które odbyły się w Lublinie. Targi Rolnicze AGRO-PARK 2023 w Lublinie to największa impreza handlowa w województwie lubelskim pod względem powierzchni wystawy, którą odwiedza corocznie około 25 tyś. osób.

                        Podczas XIV edycji Targów Rolniczych AGRO-PARK w Lublinie swoje produkty oferowało 150 wystawców z kraju i za granicy oraz zaprezentowano 30 rolniczych premier. Na tegorocznej edycji AGRO-PARK zaprezentowano m.in. drony rolnicze, półgąsienicowy pojazd rolniczy CLAAS AXION 960 Terra Trac, ciągniki rolnicze m.in. firmy Deutz-Fahr, Zetor, Kubota, Steyr, New Holland, Massey Ferguson, kombajny zbożowe firmy New Holland i Deutz-Fahr oraz przyczepy rolnicze firmy Pronar.  Na Targach Rolniczych Agro-Park 2023 zaprezentowano również wiele ciekawych maszyn i urządzeń rolniczych.

            Poniżej link do Targów Rolniczych AGRO-PARK.

            https://www.youtube.com/watch?v=I-ejgCfM-34

             

            Opracowali:

            Katarzyna Kuśmierczuk

            Paweł Kozłowski

          • NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

          • Dla upamiętnienia ofiar reżimu komunistycznego w dniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" 1 marca na górnym korytarzu naprzeciwko sali 35 przygotowano gazetkę patriotyczną.

            Żołnierzami Wyklętymi-Niezłomnymi nazywano tych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie pogodzili się z losem powojennej Polski i oddaniem jej pod wpływy ZSRS. W większości byli to żołnierze AK, którzy przeszli do podziemia, by dalej walczyć o wolną Polskę. Żyli prawem wilka, ukrywali się w lasach, złapani przez funkcjonariuszy UB, byli bici i torturowani.

            Jedną z ofiar była 18 - letnia sanitariuszka Danuta Siedzikówna ps. "Inka". Podczas brutalnego przesłuchania nikogo nie wydała: "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba". Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r. Została rozstrzelana i złożona w bezimiennym grobie wraz z porucznikiem Franciszkiem Jaskulskim ps. "Zagończyk". Miejsce jej pochówku odnaleziono dopiero w 2014 r.

            Za działalność niepodległościową skazano na śmierć i zamordowano bohatera II wojny światowej, dobrowolnego więźnia Auschwitz, rotmistrza Witolda Pileckiego. Został aresztowany w 1947 r. i podczas przesłuchań UB torturowany. Wojskowy sąd skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r.

            Ostatnim z Wyklętym był Józef Franczak ps. "Laluś". Zabity w 1963 r., uważany za ostatniego z Żołnierzy Niezłomnych, walczył w konspiracji i ukrywał się przez 18 lat. Data jego śmierci jest też symbolicznym dystansem trasy Biegu Tropem Wilczym - 1963 m, który w niedzielę 5 marca 2023 r. odbędzie się w wielu miastach Polski, w tym również i w Zamościu.

            Cześć i chwała Bohaterom.

             

            M.C.

            M.P.

            A.P.

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. J. Piłsudskiego w Zamościu, ul. Szczebrzeska 102
      • tel. 84 639 20 27, 504260191
      • Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. J. Piłsudskiego w Zamościu, ul. Szczebrzeska 102 22-400 Zamość Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych