W ZSP Nr 5 w Zamościu od kilku lat realizowany jest ogólnopolski program „Filmoteki Szkolnej! Akcja”. „Filmoteka Szkolna” to program zainicjowany w 2009 roku przez Polski Instytut Sztuki Filmowej obejmujący swoim zasięgiem prawie 14 tysięcy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych. Obecnie program realizowany jest przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu PISF. Bazą Filmoteki Szkolnej jest pakiet lekcji tematycznych, w których znajdują się materiały dydaktyczne oraz filmy fabularne, dokumentalne i animowane. Ideą „Filmoteki Szkolnej” jest wprowadzenie elementów edukacji filmowej do programów nauczania. „Filmoteka Szkolna” ma otwartą formułę, która umożliwia prowadzenie zajęć w zróżnicowany sposób, zarówno w systemie lekcyjnym, jak i pozalekcyjnym. Doboru filmów dokonał zespół naukowców z zakresu filmoznawstwa, kulturoznawstwa, medioznawstwa, psychologii i pedagogiki. Przygotowany materiał dydaktyczny ma nauczyć młodzież świadomego i krytycznego obcowania ze sztuką filmową, a także rozpoznawania środków wyrazu i instrumentów formalnych, którymi posługuje się film. Pozwali zrozumieć rolę twórczości filmowej w życiu społecznym i artystycznym - jej udział w dyskursie o kondycji państwa, historii, człowieku, twórczości.
Zajęcia "Filmowa Piątka!" w ramach akcji „Filmoteka Szkolna! Akcja.” w bieżącym roku szkolnym 2020/2021odbywały się raz w tygodniu w jednej klasie (2 gPW) w ramach zajęć rozwijających zainteresowania filmowe młodzieży. Były to tzw. lekcje filmowe oraz ćwiczenia z wykorzystaniem różnych filmów (w tym z bazy „Filmoteki Szkolnej”). Uczniowie najczęściej dzieli się swoimi wrażeniami z obejrzanych filmów lub ich fragmentów, samodzielnie formułowali opinie i wnioski wynikające z analizy i interpretacji obrazów filmowych; odczytywali najważniejsze przesłania wybranych scen, odnajdywali nawiązania do innych tekstów kultury, analizowali najważniejsze motywy, które można wykorzystać na egzaminie maturalnym z języka polskiego. Ponadto uczniowie w roku szkolnym 2020/2021:
- brali udział w Olimpiadzie Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej;
- brali udział w spotkaniu online „Analiza i interpretacja plakatu filmowego” w ramach Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej;
- brali udział w transmisji na żywo (wspólnie z uczniami z kl. 2 gWZ i 3 LPW) w spotkaniu z Mariuszem Włodarskim z Lava Films „Filmoteka Szkolna” w ramach 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni;
- zainspirowani filmem „Gadające głowy” K. Kieślowskiego wykonali krótkie materiały dźwiękowe oddające przesłanie filmu.
Na lekcjach filmowych interpretowano m. in. filmy: „Lalka” W. Hassa, „Wesele” A. Wajdy, „Sala samobójców” J. Komasy, „Chłopi” J. Rybkowskiego, „Cześć Tereska” R. Glińskiego, „Tango” Z. Rybczyńskiego, „Brzezina” A. Wajdy, „Ubierz mnie” M. Goliszewskiej, „Rodzina człowiecza” W. Ślesickiego, „Jestem zły” G. Packa, „Sól ziemi czarnej” K. Kutza, „Łagodna” P. Dumały, „Gadające głowy” K. Kieślowskiego, „Arka”, „Schody”, „Szczurołap”, itp.
Zajęcia artystyczno-filmowe realizowane w ZSP Nr 5 w Zamościu pomogłyby uczniom zrozumieć sens sztuki filmowej. Czytanie tekstów filmowych pozwoliło młodzieży, nie tylko na dialog z tradycją, ale zainspirowało do zadawania pytań dziełu filmowemu uwarunkowanych osobistym i kulturowym kontekstem, rozumieniem roli symbolu i metafory mających związek z wartościami kulturowymi (duchowymi), moralnymi, itp.
Uczestnicy całorocznych zajęć otrzymali gadżety ufundowane przez „Filmotekę Szkolną! Akcja”. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY! :)
Prezentujemy jeden z przykładowych materiałów dźwiękowych inspirowany filmem "Gadające głowy" K. Kieślowskiego wykonany przez uczennicę klasy 2 gPW.
A.S.