Podsumowanie projektu „Rozwój kształcenia zawodowego szkół Miasta Zamość”
- 12.04.2024 08:06
Projekt „Rozwój kształcenia zawodowego szkół Miasta Zamość” realizowany był w okresie od 01.01.2021 r. do 31.12.2023 r. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014–2020, Oś priorytetowa 12 Edukacja, kwalifikacje i kompetencje, Działanie 12.4 Kształcenie zawodowe przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta Zamość we współpracy ze szkołami zawodowymi.
ZAŁOŻENIA PROJEKTU:
Grupę docelową projektu stanowiło 765 uczniów i 41 nauczycieli kształcenia zawodowego zatrudnionych w 6 szkołach zawodowych prowadzonych przez Miasto Zamość:
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1,
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 2,
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 3,
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 4,
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5,
- Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy.
Celem głównym projektu było podniesienie efektywności, jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w szkołach prowadzonych przez Miasto Zamość: Technikum nr 1 w ZSP Nr 1, Technikum nr 2 w ZSP Nr 2, Technikum nr 3 w ZSP Nr 3, Technikum nr 4 i Szkoła Branżowa w ZSP Nr 4, Technikum nr 5 w ZSP Nr 5, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy w SOSW, w wyniku którego zwiększone zostaną szanse na zatrudnienie 765 uczniów na lokalnym rynku pracy.
Projekt zakładał realizację kompleksowego programu rozwoju kształcenia zawodowego na rzecz szkoły, uczniów i nauczycieli w formie:
- zajęć dodatkowych dla 765 uczniów,
- doskonalenie 42 nauczycieli przedmiotów zawodowych,
- staże zawodowe dla 509 uczniów,
- doposażenie pracowni przedmiotów zawodowych wszystkich szkół.
Całkowita wartość projektu wyniosła 10 106 684,91 zł, w tym dofinansowanie to wartość 8 590 682,17 zł.
REALIZACJA W ZSP NR 5
W projekcie „Rozwój kształcenia zawodowego szkół Miasta Zamość” wzięło udział łącznie 170 uczniów technikum w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5, kształcących się w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik mechanizacji rolnictwa, technik weterynarii oraz technik architektury krajobrazu. W ramach zaplanowanych do realizacji zadań uczniowie mieli możliwość skorzystania z różnorodnej oferty szkoleń zawodowych oraz staży. Każdy uczeń po ukończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu zewnętrznego otrzymał zaświadczenie, certyfikat lub świadectwo kwalifikacji. Realizowane szkolenia to:
- Przygotowywanie potraw zgodnie z trendami rynkowymi i zasadami zdrowego żywienia
- Tworzenie witryn internetowych
- Dekorowanie wyrobów cukierniczych
- Projektowanie i budowa zbiorników wodnych
- Projektowanie i budowa zielonych dachów
- Spawacz MAG
- Szkolenie EKG
- Szkolenie RTG
- Kurs kombajnisty
- Kurs pizzy
W projekcie wzięło udział również 8 nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy uczestniczyli w szkoleniach z weterynarii, architektury krajobrazu i tworzenia stron internetowych. Realizowane szkolenia to:
- Tworzenie witryn internetowych
- Projektowanie i budowa zielonych dachów
- Szkolenie z zakresu badania USG
- Szkolenie z zakresu badania echokardiograficznego
CO ZYSKALI UCZESTNICY PROJEKTU?
Udział w projekcie dał uczestnikom możliwość uzyskania konkretnych kwalifikacji zawodowych i kompetencji potrzebnych do pracy na otwartym runku pracy, a także stworzył warunki do lepszego poznania samych siebie, własnych mocnych i słabych stron, zweryfikowania i poprawienia umiejętności. Z kolei udział w stażach zawodowych u pracodawców umożliwił poznanie organizacji pracy w firmie oraz zdobycie praktycznych umiejętność, usamodzielnił, a także zwiększył ich wiarę we własne możliwości.
Dodatkowo nasze pracownie kształcenia zawodowego zostały wyposażone w:
- zestawy komputerowe
- sprzęt gastronomiczny (warniki, frytkownica, mikser, blender, stół do pizzy, termosy)
- fantom psa
- mikrociągnik z osprzętem
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły