• Podsumowanie projektu „Rozwój kształcenia zawodowego szkół Miasta Zamość”

• 12.04.2024 08:06
      •
      • Projekt „Rozwój kształcenia zawodowego szkół Miasta Zamość” realizowany był w okresie od 01.01.2021 r. do 31.12.2023 r. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014–2020, Oś priorytetowa 12 Edukacja, kwalifikacje i kompetencje, Działanie 12.4 Kształcenie zawodowe przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta Zamość we współpracy ze szkołami zawodowymi.

ZAŁOŻENIA PROJEKTU:

Grupę docelową projektu stanowiło 765 uczniów i 41 nauczycieli kształcenia zawodowego zatrudnionych w 6 szkołach zawodowych prowadzonych przez Miasto Zamość:

- Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1,

- Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 2,

- Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 3,

- Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 4,

- Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5,

- Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy.

Celem głównym projektu było podniesienie efektywności, jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w szkołach prowadzonych przez Miasto Zamość: Technikum nr 1 w ZSP Nr 1, Technikum nr 2 w ZSP Nr 2, Technikum nr 3 w ZSP Nr 3, Technikum nr 4 i Szkoła Branżowa w ZSP Nr 4, Technikum nr 5 w ZSP Nr 5, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy w SOSW, w wyniku którego zwiększone zostaną szanse na zatrudnienie 765 uczniów na lokalnym rynku pracy.

Projekt zakładał realizację kompleksowego programu rozwoju kształcenia zawodowego na rzecz szkoły, uczniów i nauczycieli w formie:

- zajęć dodatkowych dla 765 uczniów,

- doskonalenie 42 nauczycieli przedmiotów zawodowych,

- staże zawodowe dla 509 uczniów,

- doposażenie pracowni przedmiotów zawodowych wszystkich szkół.

Całkowita wartość projektu wyniosła 10 106 684,91 zł, w tym dofinansowanie to wartość 8 590 682,17 zł.

REALIZACJA W ZSP NR 5

W projekcie „Rozwój kształcenia zawodowego szkół Miasta Zamość” wzięło udział łącznie 170 uczniów technikum w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5, kształcących się w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik mechanizacji rolnictwa, technik weterynarii oraz technik architektury krajobrazu. W ramach zaplanowanych do realizacji zadań uczniowie mieli możliwość skorzystania z różnorodnej oferty szkoleń zawodowych oraz staży. Każdy uczeń po ukończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu zewnętrznego otrzymał zaświadczenie, certyfikat lub świadectwo kwalifikacji. Realizowane szkolenia to:

- Przygotowywanie potraw zgodnie z trendami rynkowymi i zasadami zdrowego żywienia

- Tworzenie witryn internetowych

- Dekorowanie wyrobów cukierniczych

- Projektowanie i budowa zbiorników wodnych

- Projektowanie i budowa zielonych dachów

- Spawacz MAG

- Szkolenie EKG

- Szkolenie RTG

- Kurs kombajnisty

- Kurs pizzy

W projekcie wzięło udział również 8 nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy uczestniczyli w szkoleniach z weterynarii, architektury krajobrazu i tworzenia stron internetowych. Realizowane szkolenia to:

- Tworzenie witryn internetowych

- Projektowanie i budowa zielonych dachów

- Szkolenie z zakresu badania USG

- Szkolenie z zakresu badania echokardiograficznego

CO ZYSKALI UCZESTNICY PROJEKTU?

Udział w projekcie dał uczestnikom możliwość uzyskania konkretnych kwalifikacji zawodowych i kompetencji potrzebnych do pracy na otwartym runku pracy, a także stworzył warunki do lepszego poznania samych siebie, własnych mocnych i słabych stron, zweryfikowania i poprawienia umiejętności. Z kolei udział w stażach zawodowych u pracodawców umożliwił poznanie organizacji pracy w firmie oraz zdobycie praktycznych umiejętność, usamodzielnił, a także zwiększył ich wiarę we własne możliwości.

Dodatkowo nasze pracownie kształcenia zawodowego zostały wyposażone w:

- zestawy komputerowe

- sprzęt gastronomiczny (warniki, frytkownica, mikser, blender, stół do pizzy, termosy)

- fantom psa

- mikrociągnik z osprzętem