• SOBOTA – DAY 1

W sobotę późnym wieczorem przywitaliśmy naszych gości z Włoch. Grupa z Istituto "Mossotti" w Novarze będzie gościć u nas do 7 kwietnia. Jest to część realizowanego przez nas projektu „Działaj Naturalnie”. Choć padało nie przeszkodziło nam to w serdecznym powitaniu. Jesteśmy pewni, że reszta wizyty upłynie pod znakiem sprzyjającej aury.

NIEDZIELA – DAY 2

Niedzielę włoscy goście spędzili w domach rodzinnych młodzieży polskiej.

PONIEDZIAŁEK –DAY 3

W dniu dzisiejszym młodzież polska i włoska odwiedziła Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego, która jest koordynatorem projektu „Działaj Naturalnie”. Nasi przyjaciele odbyli spacer po szkole zaglądając w każdy zakamarek. Zaprezentowaliśmy więc nowoczesne sale do nauki zawodu m.in.: architektury krajobrazu, wojskową, zaplecze gastronomiczne oraz halę sportową. Młodzież z dużą uwagą obejrzała także film promujący naszą szkołę, po czym udała się do zamojskiego ZOO.

WTOREK – DAY 4

Wtorek przeznaczony był na wizytę w drugiej szkole partnerskiej - III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida. Zwiedzanie obejmowało salę biologiczną, historyczną, chemiczną oraz szkolną bibliotekę. Na koniec młodzież wzięła udział w próbie spektaklu przygotowanego pod kątem Międzyszkolnego Festiwalu Twórczości Scenicznej w Językach Obcych. Przedstawienie w języku włoskim bardzo spodobało się naszym gościom.

ŚRODA – DAY 5

Środa rozpoczęła się od spotkania z władzami Zamościa. Uczniowie ZSP Nr 5 oraz III LO zaprezentowali swoje pomysły na rewitalizację terenów wokół zamojskiego zalewu. Ich pomysły bardzo spodobały się zarówno panu Prezydentowi jak i jego zastępcy. Kolejnym punktem była wizyta robocza w Wydziale Architektury, Budownictwa i Ochrony Zabytków. W trakcie spotkania zaproponowano nowe kierunki rozwoju projektu. Następnie podczas zwiedzania uczniowie zapoznali się z architekturą Zamościa zaprojektowanego przez włoskiego architekta Bernardo Morando. Oglądaliśmy między innymi  Muzeum Fortyfikacji i Broni "Arsenał" czy fortyfikacje Twierdzy Zamość. Ostatnim krokiem było udanie się do jednego z miejsc lokalizacji projektu na zalewem.

CZWARTEK – DAY 6

Był to dzień pełen atrakcji, który spędziliśmy pod hasłem „Roztocze - jakie cudne”. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Olejarni Świątecznej w Ruszowie, pokaz bicia oleju, prezentacja technik używanych do jego produkcji  na przestrzeni dziesięcioleci oraz obowiązkowa degustacja. Następnie udaliśmy się do Zwierzyńca, siedziby Roztoczańskiego Parku Narodowego, gdzie zapoznaliśmy się z multimedialną wystawą dotyczącą parku. Podziwialiśmy również kościółek na wyspie oraz spacerowaliśmy po Zwierzyńcu.  Z tej malowniczej miejscowości udaliśmy się do Górecka Kościelnego, gdzie ogromne wrażenie zrobił na nas rezerwat „Szumy”, modrzewiowy kościół oraz aleja dębowa z kapliczkami. Wycieczkę wieńczył przejazd po Krasnobrodzie zwanym „stolicą” Roztocza.