• Internat

• REGULAMIN_INTERNATU.pdf

Internat jest placówką opiekuńczo - wychowawczą zapewniającą całodobową opiekę młodzieży uczącej się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 w Zamościu a zarazem nieodzownym elementem szkoły. Położony jest na drugim piętrze budynku. Wszystkie pokoje wyposażone są w tapczany, biurka, szafy i szafki nocne. Obecnie do dyspozycji młodzieży jest 12 pokoi, które pomieszczą 46 wychowanków, świetlica, pokój wychowawców, pokój cichej nauki, zaplecze kuchenne. Cały budynek objęty jest monitoringiem wizyjnym. Młodzieży zamieszkałej w internacie zapewniamy:

·  całodobową opiekę wychowawczą sprawowaną przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną,

·         zakwaterowanie w 3-4 osobowych pokojach,

·         pełne wyżywienie (śniadania, obiady, kolacje) od poniedziałku do piątku, przygotowane przez stołówkę szkolną,

·         możliwość korzystania z pokoju kuchennego wyposażonego w kuchenkę mikrofalową, kuchenkę elektryczną, czajnik bezprzewodowy, lodówkę, naczynia kuchenne,

·         dostęp do Internetu,

·         możliwość korzystania z bogatego księgozbioru biblioteki szkolnej usytuowanej na terenie placówki,

·         możliwość  korzystania z sali gimnastycznej na terenie szkoły,

·         możliwość działania w Młodzieżowej Radzie Internatu, Zespole Artystycznym, sekcji sportowej, kole fotograficznym, kulinarnym.

Praca opiekuńczo – wychowawcza opiera się na rocznym planie opiekuńczo - wychowawczym. Wśród zadań Internatu przy ZSP Nr 5 najważniejsze miejsce zajmuje zapewnienie jak najlepszych warunków do nauki i spędzania wolnego czasu.

Każdego roku w internacie organizowane są liczne imprezy i uroczystości, zarówno patriotyczne, jak i o charakterze religijnym oraz integrujące społeczność internacką m. in.: Otrzęsiny klas pierwszych,  ogniska integracyjne, Dzień Chłopaka, Dzień Edukacji Narodowej, Wieczornice Niepodległościowe, Mikołajki, Wigilie, Walentynki, programy artystyczne „Wyklęci”, Dzień Kobiet, montaże słowno – muzyczne nt. Wielkanocnych zwyczajów, Pożegnanie Maturzystów, Dzień Dziecka itp.

Regularnie odbywają się także spotkania z ciekawymi ludźmi, specjalistami (pracownicy służby zdrowia, sanepidu), przedstawicielami fundacji np.: ZEA, Zamojskie Amazonki. Ważnym elementem są także prelekcje oraz warsztaty profilaktyczne organizowane przez wychowawców internatu i szkolnego pedagoga, a dotyczące zagrożeń współczesnego świata: palenia tytoniu, narkomanii, picia alkoholu, FAS – Alkoholowego Zespołu Płodowego, cyberprzemocy, AIDS/HIV.

Nieodzownym elementem w pracy wychowawczej jest również dbałość o zdrowie podopiecznych oraz promocja zdrowego stylu życia.  Pomocne są w tym prelekcje o zdrowym odżywianiu, a także udział w szkolnych, miejskich i ogólnopolskich akcjach promujących zdrowie psychiczne i fizyczne oraz krwiodawstwo. Wychowankowie w godzinach popołudniowych mają możliwość uczestniczenia w różnorodnych formach aktywności fizycznej – zajęcia w ramach działalności koła sportowego oraz szkolnych SKS-ów.

Wychowankowie szkolnego internatu od lat znajdują się w czołówce najlepszych uczniów w szkole, a przez ostatnie zdobywają stypendia Prezesa Rady Ministrów: za rok szkolny 2014/2015, 2015/2016, 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019;

Wychowankowie internatu rokrocznie są także stypendystami Lubelskiej Kuźni Talentów. Kolejnym sukcesem w ostatnim pięcioleciu było zajęcie w 2016 r. – III miejsca, a w 2017 r. II miejsca w Grze Miejskiej organizowanej przez Bursę Międzyszkolną Nr 2 w Lublinie i Klub Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady pod honorowym patronatem Przewodniczącego Rady Miasta Lublin i Lubelskiego Kuratora Oświaty. Trzyosobowe zespoły młodzieży z internatu przygotowały się do gry „Lubelscy pisarze i poeci” po opanowaniu wiedzy nt. literatury i biografii znanych lubelskich pisarzy i poetów.

Od roku szkolnego 2018/2019 w internacie realizowany jest unijny projekt z zakresu rozwijania kompetencji społecznych „Efektywni, gdy aktywni”. Celem projektu jest osiągnięcie wyższego poziomu aktywności społecznej oraz podniesienie kompetencji społecznych w perspektywie potrzeb i wymogów rynku pracy. Wychowankowie internatu ćwiczą i rozwijają umiejętności społeczne: komunikację interpersonalną, doradzanie innym, współpracę w zespole, motywację, kompetencje międzykulturowe.

Kolejnym stałym elementem w pracy internatu jest działalność wychowawców i wychowanków w ramach Zespołu ds. Promocji szkoły. Młodzież internacka wyjeżdżała na zorganizowane prelekcje do szkół gimnazjalnych oraz podstawowych z powiatu zamojskiego, biłgorajskiego, tomaszowskiego, chełmskiego w celu zapoznania z ofertą edukacyjną ZSP Nr 5. Elementem promującym szkołę jest także coroczny udział młodzieży klas mundurowych i wychowawców w Zamojskim Orszaku Trzech Króli.

Oprócz w/w działań wychowawcy starają się, aby wypełnić młodzieży czas wspólnymi przedsięwzięciami np.: organizują wycieczki po Zamościu, wyjścia na wystawy, do kina, aerobik, kulinarne czwartki, wieczory SPA dla dziewcząt, konkursy czystości, Łamańce językowe (przy współpracy z biblioteką szkolną), wystawy i dni otwarte w internacie, wieczorki gier planszowych, quizy wiedzy o krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych. Wszystko ma sprzyjać integracji zespołu internackiego i sprawić, aby młodzież jak najlepiej czuła się w placówce.